Stát rozdává auta a chalupy za hubičku: Využijte toho, než to udělá někdo jiný

Státní aukce nabízejí zabavený majetek za pakatel. Pořídit se dá třeba parádní auto nebo nemovitost.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Ministerstvo vnitra například aktuálně nabízí v dražbě vozidla, která byla zabavena pachatelům trestných činů. Informuje o tom web TN. V nabídce je dvacet položek a vyvolávací ceny se pohybují v rozmezí od 11 tisíc do téměř 800 tisíc korun. Koupit si je může opravdu kdokoliv. V nabídce jsou auta, ale také motocykly, tahač nebo dokonce chladírenský vůz.

BMW za 30 tisíc korun

Auta značek Audi, BMW, Mercedes, Hyundai, ale třeba také stará fabie pocházejí podle resortu vnitra ze zabaveného majetku z hospodářské trestné činnosti. Pokud byl s takovým autem spáchán trestný čin nebo je výnosem z trestné činnosti, je pak na rozhodnutí soudu, co se zabavenými auty bude dál, píše TN. Jednou z možností je i to, že propadnou státu a mohou skončit právě v dražbě. Jen za posledních deset let české úřady zabavily pachatelům trestných činů majetek v hodnotě okolo 70 miliard korun.

iZdroj fotografie: Jiří Erben / Creative Commons / CC-BY-SA
Starší auto se dá ze státních aukcí doslova pořídit za pár tisíc

Ministerstvo vnitra aktuálně v online dražbě inzeruje celkem 13 osobních aut, čtyři motorky, kamion nebo dva chladírenské vozy. „Co se týká registrace takto vydražených vozů, tak pokud vydražitel nemá k dispozici velký technický průkaz, může zažádat o jeho vydání v zemi původu vozidla,“ vysvětlil mluvčí ministerstva dopravy Filip Medelský. Například BMW 520D z roku 2006 je na prodej za 34 tisíc korun. Nejedná se však o žádný skvělý stav. Chladírenský návěs pořídíte za 26 tisíc.

Dražit se dá prakticky cokoliv

Pokud byste si raději pořídili bydlení, ale nemáte dost peněz, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabízí k prodeji řadu zajímavých nemovitostí. Většina z uvedené nabídky je předmětem aukcí, které probíhají několik dní i týdnů a je možné se jich zúčastnit i z pohodlí domova. Úřad na svých stránkách vysvětluje, jak se do internetové dražby přidat. Kromě nemovitostí je možné pořídit si také třeba vázy nebo obrazy od známých umělců.

iZdroj fotografie: abcMedia
Vydražená chata za hubičku může být pro řadu Čechů splněným snem

O těchto dražbách jsem slyšela, moji známí si takto koupili v Čechách docela pěknou rekreační chatku, vyšla je asi na 200 tisíc, což byl v té lokalitě docela zázrak. Je však potřeba si ty nabídky hlídat,“ řekla Událostem247 Jarmila Zoubková z Moravské Třebové. S takovými cenami se dá říct, že stát doslova rozdává svým občanům majetek. Jde přece jenom o dost směšné částky ve srovnání s tržními cenami. Lidé ale musí dané aukce využít, než to někdo udělá za ně. Pak už bude pozdě.

Je však také možné, že vlastníte nemovitost, o které ani nevíte. Web TN připomněl, že v Česku je stále skoro 150 tisíc nemovitostí s nedostatečně identifikovanými vlastníky. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových uvedl, že pokud se o ně do konce roku nikdo nepřihlásí, propadnou státu.

Využili jste někdy v minulosti státních aukcí? Napište nám to dolů do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články