Stát rozhodl: Těmto důchodcům už žádné peníze nedáme. Týká se to i vás?

Senioři, kteří měli penzijní spoření, teď přijdou o podporu od státu. Ten už bude peníze vyplácet jen movitějším důchodcům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Penzisté a senioři nad 65 let budou mít méně peněz. Upozornil na to web TN. Pokud si lidé na penzi spořili aspoň 1 000 korun měsíčně, stát jim přidal dalších 230 korun. S tím ale bude konec. Tímto způsobem si přitom spoří téměř milion lidí. Od 1. ledna 2024 to bude minulost. Stát rozhodl, že jim už žádné peníze v této formě nevyplatí. Týkat se to může i vás.

Penzijní společnosti přijdou o klienty

Důchodci, kteří si spoří ve třetím penzijním pilíři, nebudou od ledna dostávat za své vklady státní příspěvek. Ten má přitom nově činit až 340 korun měsíčně. Psal o tom web Novinky. Vláda totiž schválila novelu, která vedle zavedení nových možností zajišťování na stáří a úpravy příspěvků počítá se zrušením státní podpory penzijního spoření u lidí, kterým byl přiznán starobní důchod.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Nejenom důchodci, ale i penzijní společnosti kvůli rozhodnutí státu přijdou o peníze

„Změna v poskytování státního příspěvku se týká všech účastníků penzijního spoření,“ uvedl pro web Peníze mluvčí resortu financí Štefan Fous. V penzijních fondech si nyní spoří celkem 4,4 milionu lidí, doplňuje web. Tato novinka se však nelíbí penzijním společnostem, které se obávají odlivu vkladů, píše web Novinky. Kvůli dlouhodobě nízkým výnosům penzijních fondů totiž senioři zřejmě ztratí zájem mít v nich nadále naspořené peníze.

Bohatí senioři podporu nepotřebují

Čerpání státního příspěvku by mělo být primárně určeno těm, kteří se na penzi teprve připravují. Zároveň je potřeba říci, že i lidí v penzi mohou dále využívat tyto penzijní produkty, pouze nově by již neměli nárok na ten příspěvek od státu,“ vysvětlil pro Události247 ekonom Štěpán Křeček. „To je teda opravdu parádní, sice se říká, že důchodci se mají pomalu lépe, než pracující, ale to teda opravdu není můj případ. Jen proto, že nemůžu dávat větší vklad, teď teda nebudu mít nic,“ řekl Událostem247 František Chlubna z Brna.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze jsou obzvlášť pro důchodce v době vysoké inflace důležité

Ministerstvo financí přineslo na svém webu tabulku, která ukazuje, jak budou nové příspěvky od státu vypadat. Do částky 400 korun bude nově příspěvek nula korun. Ekonom Vít Hradil uvedl, že smyslem podpory penzijního spoření by mělo být zajištění toho, že důchodci nebudou chudí. „Pokud někdo, kdo už v důchodu je, nazná, že má dostatek prostředků na to, aby dále spořil, pak zřejmě není chudý. Stává se tak poněkud nelogickým, aby ho stát příspěvkem motivoval se dále zabezpečit,“ citují ekonoma Novinky.

Spořili, případně si stále spoříte na důchod? Dejte nám vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články