Stát rozhodl: Každý Čech, který vlastní auto bude od 23. prosince 2023 platit. Zjistěte, kolik vás to bude stát

Řidiči si od příštího roku opět sáhnou hlouběji do kapsy. Může za to novela zákona o povinném ručení.

i Zdroj fotografie: Jiří Sedláček / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Některé úpravy budou znamenat pro české šoféry pár stokorun ročně navíc nebo nutné vyřizování změn. Česká republika totiž mění podmínky kvůli sjednocení pravidel s ostatními státy Evropské unie podle takzvané Motorové směrnice. Upozornil na to web Auto mania. Novela by měla začít platit už 23. prosince 2023. Poslanecká sněmovna by se normou mohla zabývat v září.

Limit se zvyšuje na 50 milionů

Jednou z důležitých změn je navýšení zákonných limitů. Původní zákonné krytí se z 35 milionů změní nově na 50. Starý limit, takzvaných 35 na 35, tedy částka na škody na zdraví i škody na majetku, už při dnešních cenách prostě nestačí. Píše o tom web E15.  Kromě snahy o větší přehlednost ministerstvo reaguje na unijní směrnici z listopadu 2021, kterou členské země musí převést do svých předpisů právě do letošních Vánoc, doplňuje web Peníze. 

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
Povinné ručení musí mít každé auto

Škoda na majetku se sice také navyšuje, ale z tohoto páru jednoznačně tahá za kratší konec. Majetkové škody jsou sice častější, třeba nedobrzdíte na přechodu nebo zapomenete dát přednost, ale pořád jsou to malé škody. I když zničíte velmi drahé auto, škoda na něm bude pořád v řádu jednotek milionů, což by pokryl i původní limit. Klíčový rozdíl je hlavně ve škodě na zdraví a ušlém zisku,“ vysvětlil důvody vyššího krytí ředitel pojištění Srovnejto.cz Martin Daneš.

Víc práce pro pojišťovny

Úprava, kterou novela přinese, znamená změny hlavně u starších smluv, které mají právě původních 35. S těmito zákazníky se teď musí pojišťovny spojit, aby s nimi úpravy vyřešily.„Lze očekávat, že některé pojišťovny promítnou změnu výše limitů krytí i do ceny. Stejně jako v případě nově sjednávaných smluv bude rozdíl kolem stokoruny,“ dodává pro E15 Daneš. Dá se tedy očekávat, že si řidiči se starými smlouvami už od 23. prosince letošního roku připlatí.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Řidiči si na povinném ručení připlatí

Pro příklad: 30letý řidič jezdící bez nehod, který žije na Zlínsku a má auto Škoda Fabia, u současných limitů 35 mil./35 mil. platí ročně 2 250 korun. U vyšších limitů 60 mil./ 60 mil. by platil 2 405 korun, vypočítal dále web Auto Mania.

Z nové zákonné povinnosti pak pro pojišťovny vyplývá, že všechny smlouvy budou muset být buď online nebo v reálném čase hlášeny na Českou kancelář pojistitelů. Díky digitalizaci pak prakticky zanikne povinnost u sebe vozit zelenou kartu jako doklad o zaplacení povinného ručení v jakékoliv podobě, tedy na území celé České republiky. To navazuje právě na novou povinnost pojišťoven, aby od nich měla Česká kancelář pojistitelů okamžitou informaci o všech smlouvách, dodává E15.

Co si o zvýšení limitu na povinné ručení myslíte vy? Řekněte nám vás názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články