Stát si od Čechů vzal miliony korun. Ti ani netuší, že o peníze nenávratně přišli

Někteří lidé státu darovali své úspory, aniž by o tom měli nějaké tušení. Peníze jsou však již nenávratně pryč.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Státu totiž propadla spousta peněz, které si lidé naspořili v rámci bývalého II. pilíře důchodového spoření. Jak jsme na Událostech247 psali už dříve, některé částky se mohou pro jednotlivce pohybovat v řádech několika desítek tisíc korun. Na jejich vyzvednutí měli lidé čas do konce roku 2023.

Lidé státu „darovali“ miliony korun

Víte od nás, že druhý pilíř důchodového spoření zavedla v roce 2013 vláda premiéra Petra Nečase. O tři roky později však nový kabinet tento pilíř zrušil. V roce 2017 pak byly nevypořádané úspory účastníků převedeny penzijními společnostmi na Finanční správu. Lidé, kteří se o své peníze nepřihlásili, protože o tom nevěděli, nebo jednoduše zapomněli, už mají definitivně smůlu.

Stát vám možná dluží 100 000 Kč a ani o tom nevíte: Kdo si o své peníze do 31.12.2023 neřekne, ten je už nikdy neuvidí

Nevyzvednuté prostředky totiž byly v souladu se zákonem převedeny do státního rozpočtu. Celkem 869 lidí ve druhém pilíři zanechalo 3,34 milionů korun, takže stát si přilepšil ne zrovna malou částkou. Ve čtyřech případech dokonce na jednotlivce překročila 100 tisíc korun, píše web České důchody. Ve většině případů však šlo o zanedbatelné částky v řádech stokorun. I kdyby je lidé nyní chtěli získat, už to není možné.

Neslavný konec druhého pilíře i v jiných zemích

Druhý pilíř důchodové reformy však nebyl jen u nás, ale zavedly ho i další státy. Například Maďarsko se k zavedení druhého pilíře odhodlalo jako vůbec první ze zemí visegrádské čtyřky. Nový systém spoření si získal velkou důvěru obyvatelstva a řadu let fungoval poměrně spolehlivě. Později posloužil jako ukázkový příklad toho, jak neslavně to může s druhým pilířem skončit, jak upozornil web Peníze.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Druhý pilíř důchodového spoření skončil před několika lety

Na Slovensku zavedla druhý pilíř důchodového systému vláda Mikuláše Dzurindy v roce 2005. Lidé dostali možnost odvádět do prvního pilíře místo původních 18 procent hrubé mzdy pouze polovinu, celých devět procent si pak mohli posílat na své účty u soukromých penzijních společností. Díky tomu byla slovenská důchodová reforma označována za jednu z nejodvážnějších v celé Evropě. „Do tohoto jsem se nepustila, mám své těžce ušetřené peníze na spořícím účtu v bance,“ řekla Událostem247 paní Jarka z Třebíče.

Spořili jste si v druhém důchodovém pilíři? Dejte nám to vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články