Stát uvalí novou extrémně vysokou daň na tyhle potraviny. Kupovali jsme si je všichni, nově ale budou jen pro boháče

Pokud máte rádi nápoje, které se prodávají v plastových lahvích, musíte zpozornět.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

V souvislosti s PET lahvemi už loni jedna výrazná změna v Česku nastala, jak jsme na Událostech247 informovali už dříve. Čím dál více výrobců začalo na své nápoje dávat víčka, která jsou k lahvi upevněna a lze je pouze odklopit, nikoli však zcela sundat. Od letošního roku bude kvůli zákonu Evropské unie bude toto opatření povinné.

Novinka se už loni osvědčila

Česká republika patří k evropským rekordmanům v třídění. Podle statistik odpad třídí 72 procent Čechů. Nápoje v plastových lahvích si domů kupuje většina z nás a potom také tyto obaly zodpovědně vyhodíme do nádob na plasty. Ministerstvo životního prostředí se tuto činnost rozhodlo ještě podpořit a chce od roku 2025 zavést systém zálohování PET lahví a hliníkových plechovek, jak jsme psali na Událostech247 už dříve.

Máte doma prázdné PET láhve? Zpozorněte, můžete si vydělat velké peníze a ani o tom nevíte

Jako první v Česku s touto novinkou loni na jaře začaly obchodní řetězce Kaufland a Lidl. Zákazníci mohli začít PET lahve a plechovky vracet v několika prodejnách v Česku. Za obaly pak získali slevové kupóny na nákup. Podle expertů by zavedení zálohového systému mělo snížit dopad nápojových obalů na životní prostředí až o 30 procent. Zálohované obaly by se měly týkat lahví od desetiny litru do tří litrů.

Vracení PET lahve bude vlastně dobrovolně povinné

Ministerstvo životního prostředí nedávno dopsalo dlouho chystaný zálohovací zákon. Ostatní resorty už ho viděly a shromáždily své připomínky, v nejbližších týdnech má výsledek posoudit Legislativní rada vlády a pak vláda, jak píše web SeznamZprávy. Do parlamentu by se měla norma dostat před prázdninami a ministerstvo by ji rádo prosadilo do konce roku. Pokud zákon projde, všechny nápojové PET lahve a plechovky od jedné deci do tří litrů budou mít od ledna 2026 jednotnou zálohu 4 koruny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Za vrácené PET lahve budou lidé už brzy dostávat peníze

Všechny prodejny potravin s plochou nad 50 čtverečních metrů včetně benzínových pump a e-shopů, budou povinně obaly vybírat. Češi ročně koupí 2,6 miliardy lahví a plechovek. To vynásobeno čtyřmi korunami znamená nový koloběh peněz za více než 10 miliard, píše dále web. „Tak oni to podávají jako dobrovolné vracení PET lahví, ale je jasné, že když za každou minerálku zaplatím navíc ještě 4 koruny, budu je pak chtít taky vrátit nazpět, že. Za pár týdnů bych na tom pěkně prodělala,“ říká k tomu paní Hedvika.

Jaký je váš názor na zálohu na PET lahve? Jste pro? Napište v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články