Stát: Už brzy vezmeme důchodcům peníze. Nikdo s tím nic neudělá

Čeští senioři přijdou od příštího roku o tisíce korun. Vláda jim nejdříve přidávala peníze, teď jim je postupně zase sebere.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Vládě se i přes velký odpor opozice podařilo ve Sněmovně protlačit hned v úvodním kole zpomalení řádných valorizací penzí, znevýhodnění mimořádných valorizací a razantní zpřísnění podmínek pro předčasné důchody. Psal o tom web Novinky. Důchody se navyšují pravidelně vždy od ledna. Aktuálně se zvedají o růst spotřebitelských cen a o polovinu růstu reálné mzdy.

Vláda osekala co šlo

Zpomalení valorizace a přísnější podmínky mají podle ministerstva práce a sociálních věcí přispět ke zmírnění propadu důchodového systému a snížení zadlužování. Informoval o tom web České noviny. Vláda by podle normy chtěla rozhodovat už letos v září o valorizaci důchodů pro rok 2024. Pro zamítnutí penzijní novely, jak to navrhl předseda SPD Tomio Okamura, hlasovalo ze 142 přítomných poslanců 60 opozičních zástupců. Proti bylo 82 poslanců vládního tábora. Stát tak důchodcům v budoucnu vezme část peněz a občané už s tím nic nenadělají.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Snížená valorizace důchodů se dotkne všech penzistů

Reálná mzda za celý rok 2022 kvůli vysoké inflaci neporoste, přičemž se propadla už loni, píší dále Novinky. Znamená to, že se příští leden do navyšování důchodů vůbec nepromítne a zůstane jen jeden faktor, kterým je inflace. Růst důchodů ale už začne zpomalovat to, že vláda osekala červnovou mimořádnou valorizaci a snížila tím i všechny následující. O kolik se penze od ledna zvýší, bude jasné až na konci léta.

Senioři přijdou o tisíce korun

Pokud by se penze valorizovaly o dvě třetiny inflace, jejich navýšení by tak od ledna příštího roku bylo asi o 100 až 200 korun měsíčně nižší, než při současných pravidlech. Psal o tom web Echo24. Záležet ještě bude na výši letošní inflace. V příštím roce by to mohlo znamenat úsporu přes deset miliard korun, o rok později pak dokonce přes 14 miliard korun. V roce 2022 se důchody zvyšovaly celkem třikrát – řádně v lednu a mimořádně kvůli inflaci v červnu a září.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Průměrný důchod je v ČR přes 20 tisíc korun. Řada penzistů na něj ale nedosáhne

Senioři jsou jedinou skupinou osob, která je proti inflaci stoprocentně a velmi rychle chráněna a i nadále bude. Platí, že se důchody budou pravidelně každoročně zvyšovat. nyní průměrný důchod překročil 20 tisíc korun a dá se očekávat, že během následujících deseti let vzroste důchod o dalších přibližně 10 tisíc,“ uvedl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta. Opoziční strany ale parametrické úpravy ostře kritizují. Podle nich na penzisty tvrdě dopadnou.

Dotkne se snížená valorizace důchodů i vás? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články