Statisícové pokuty za sekání trávníku: Už ji dostaly stovky lidí

I za sekání trávníku mohou dostat lidé pokutu. Někteří majitelé domů je už dostali, a nejsou zrovna malé.

i Zdroj fotografie: Lewis Clarke / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

I za takovou nekonfliktní věc jakou je sekání trávníků se udělují pokuty. Někteří majitelé domů teď čelí vysokým pokutám za sečení trávníků ve špatný čas. Podle zahraničních webů úřady v polském Krakově udělují občanům pokuty za kosení trávníků v době, kdy je to zakázáno. Tamní zákony totiž stanovují časy, kdy je možné sekat trávu, aby se minimalizoval hluk a nepříznivý vliv na životní prostředí. I v Česku, stejně jako v dalších zemích, platí noční klid, většinou od 22:00, pokud místní obec nestanoví čas jinak.

Lidé už dostali stovky pokut

Jak píše jeden polský web, stovky obyvatel Krakova už nyní obdržely pokuty za nedodržení těchto časových pravidel. Spousty lidí bylo v šoku, protože o podobných přísných omezeních týkajících se sečení trávníků vůbec nevěděli. Velikost pokut je poměrně vysoká a v Polsku může dosáhnout až několik tisíc zlotých.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Sekání trávníku v nočních hodinách se už řadě lidí pořádně prodražilo

Polské zdroje ovšem uvádí, že pokuta se může v některých případech vyšplhat až na 50 tisíc euro, což je v přepočtu přes milion korun. Běžnější, ale i přesto přísné pokuty jsou v přepočtu na koruny v řádech statisíců. Řada občanů považuje taková opatření za přehnaně přísná.

Důležité je znát čas nočního klidu

Zároveň si lidé stěžují i na to, že o podobných věcech nejsou skoro vůbec informováni. Proto každý, kdo vlastní jakkoliv velkou zahradu, by si měl ideálně nastudovat zákony týkající se této problematiky. Důležité jsou ale i místní nařízení obce, která může, jak už bylo zmíněno, noční klid upravit dle své libosti.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Pokud budete chtít sekat trávník v nočních hodinách, zjistěte si radši, od kdy ve vašem městě platí noční klid

Jak jsme už zmínili, podobné problémy se nevyhýbají ani tuzemsku. Právě zmíněný noční klid je klíčový ukazatel toho, kdy mohou lidé provádět hlučné činnosti, jako je například sekání trávníku. Neznalost zákona neomlouvá a proto je lepší být v takovém případě řádně informovaný.

Co si o pokutách za sekání trávníku myslíte vy? Řekněte nám váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články