Statisícům Čechů, kteří se urychleně nepřihlásí do státní aplikace hrozí obří pokuta. Stát už vydal varování

Mnoha Čechům hrozí pokuta, aniž by o tom vůbec věděli. Nepatříte mezi ně náhodou i vy? Ještě máte možná čas, jak se sankci vyhnout.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Státní instituce mnoho svých úkonů pomalu ale jistě digitalizují, což má přispět k úsporám času a financí jak státu, tak Čechům, kteří na úřadech potřebují něco vyřídit. Ve většině případů je používání digitálních služeb dobrovolné a kdo chce, může i nadále vše potřebné vyřizovat na úřadech osobně či písemně. Pro některé Čechy jsou však už digitální nástroje povinné. Pokud mezi ně patříte i vy, dobře si vše zkontrolujte. Jinak vám může hrozit obří pokuta.

Datové schránky jsou od loňska povinné

Datové schránky jsou zde již řadu let, přičemž využití měly především ve státní správě či některých firmách. Donedávna bylo jejich používání zcela dobrovolné. To se ale loni změnilo. Od ledna 2023 stát povinně zřídil datovou schránku všem živnostníkům, respektive OSVČ, spolkům, nadacím a dalším právnickým osobám, jež jsou „zapsané v zákonem stanovené evidenci nebo rejstříku“, upřesňuje web Datová schránka. Celkem se tedy jedná o velkou skupinu Čechů. Jak připomíná web Echo24, stát loni zřídil datové schránky více než 2 milionům lidí.

Zatímco někteří Češi začali tento nástroj jednoduše využívat, jiní ho bojkotují. I po roce je zde asi 450 tisíc lidí, kteří se k aktivnímu využívání svých datových schránek ještě nepřihlásili, uvádí web Echo24. To pro ně přitom může mít vážné důsledky a v krajním případě je může čekat i mastná pokuta. Datové schránky totiž fungují a jsou považovány za aktivní i bez přihlášení uživatele, což může vést k nevědomému nesplnění některých zákonných povinností.

Komu pokuta hrozí?

Jak píše web Echo24, hlavním problémem je, že neaktivace datové schránky nezabraňuje jejímu automatickému spuštění a přijímání zpráv. Zaslané zprávy se po 10 dnech automaticky považují za doručené a začínají běžet zákonné lhůty pro odpovědi či možné právní kroky, jako jsou pokuty nebo dokonce exekuce.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Statisíce lidí se stále nepřihlásily do své datové schránky

A v jakých konkrétních případech vám tedy mohou problémy hrozit? Je jich celá řada. „Mohou přijít třeba výzvy ohledně nedoplatku na daních či na sociálním pojištění, ale i informace od dalších úřadů,“ cituje web Novinky ředitelku Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Evu Svobodovou.

A problém může nastat i u blížícího se termínu podání daňového přiznání. Jak totiž již dříve informovaly Události247, pro všechny vlastníky datových schránek je již povinné podávání daňového přiznání elektronicky. Pokud to někteří nesplní, může je čekat pokuta tisíc korun, ve výjimečných případech až 50 tisíc korun. Pokud tedy tuto státní aplikace máte povinně zřízenou i vy, raději se do ní rychle přihlaste.

Co si o povinně zřízených datových schránkách myslíte vy? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články