Statisícům majitelů řidičských průkazů hrozí ještě v roce 2023 velký problém. I vám?

Přes 300 tisíc řidičů si ještě do konce roku 2023 musí vyměnit řidičský průkaz za nový, protože jim končí platnost.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Od 1. ledna 2024 začne platit novinka, která spoustě lidí usnadní život. Nebudou totiž muset mít u sebe řidičský průkaz. Neměli by si však zapomenout zkontrolovat, kdy jim končí jeho platnost. Do konce roku by si totiž mělo tento doklad obnovit přes 300 tisíc řidičů, píše web TN. Pokud tak neučiní a policisté na to při silniční kontrole přijdou, čekají řidiče problémy a pokuta.

Koho se výměna týká?

Do poloviny září si řidičský průkaz vyměnilo 558 447 řidičů a řidiček z celkových 875 tisíc, kterým letos platnost tohoto dokladu končí. Do konce letošního roku tak zbývá vyměnit ještě 316 tisíc řidičských průkazů, informuje ministerstvo dopravy na svém webu. „Větší část dokladů je tak už vyměněna, přesto není dobré nechat výměnu na poslední chvíli,“ upozorňuje mluvčí resortu František Jemelka.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Statisícům Čechů ještě letos končí platnost řidičských průkazů

Nejvíce řidičských průkazů zbývá ještě do konce roku vyměnit ve Středočeském kraji a v Praze. Žadatelé si ovšem mohou ušetřit jednu návštěvu úřadu a o nový řidičský průkaz zažádat jednoduše přes Portál dopravy. O výměnu řidičáku z důvodu končící platnosti je možné požádat nejdříve tři měsíce před skončením platnosti dokladu. Výměna se týká nejvíce šoférů ve věkové skupině 61 a více let, ve věkové skupině do 30 let jich je naopak nejméně.

Jaká je výše pokuty za neplatný řidičský průkaz?

Pokud jste si nevšimli, že máte řidičský průkaz už propadlý a jezdíte autem dál, když vás zastaví policie, bude vás to stát spoustu peněz. Pokuta za jízdu bez platného řidičského oprávnění je totiž na místě 2 000 korun, ve správním řízení pak až 2 500 korun, upozorňuje web Povinné ručení. Elektronicky i fyzicky je možné podat žádost o výměnu neplatného řidičského průkazu ve standardní lhůtě 20 dní bez poplatku, nebo v kratší lhůtě do pěti pracovních dnů za 700 korun.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Za neplatný řidičák hrozí řidičům ještě letos pokuta

Stalo se mi před několika lety, že jsem jezdil půl roku bez platného řidičáku, to jsem ovšem nevěděl. Upozornili mě na to až policisté, kteří mě zastavili. Asi měli dobrou náladu, nebo jsem se tvářil dost nešťastně, protože to vyřešili jen domluvou,“ popsal Událostem247 Marek Hvězda z Miroslavi. Pokud budete žádat elektronicky, vyberete si, na kterém úřadu si chcete svůj nový řidičský průkaz vyzvednout. Na výběr je z 206 obecních úřadů obcí s rozšířenou působností. Jejich seznam najdete na webu ministerstva dopravy.

Končí vám letos platnost řidičského průkazu? Podělte se o to s námi dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články