Supermarkety ve velkém ruší důležitou službu: Hlavně důchodci zuří, tohle nám nemůžou udělat

Digitální doba s sebou přináší novinky, které se však nelíbí především starší generaci. Tištěné letáky obchodů nahrazují mobilní aplikace, teď postupně mizí i papírové účtenky.

i Zdroj fotografie: Realeklas / Creative Common / CC-BY-SA
                   

Stále více obchodních řetězců přechází k úspornějším opatřením, mezi ně patří právě i papírové účtenky za nákupy. Jak připomíná web TN, většinou se totiž nově ukládají do věrnostních aplikací daného řetězce. Někteří lidé, především ti starší, z toho ale nadšení nejsou. Protože spousta z nich nemá chytrý mobil, přicházejí o některé výhody při nákupech, například o výhodné kupóny.

Bez účtenek se ušetří desítky tun papíru

Každý zákazník dostane účtenku za svůj nákup. Otázkou je, jakou formu účtenky si zvolí. Základní možností je plná účtenka, jak je zákazník zvyklý, a další možností, která je šetrnější k životnímu prostředí, je elektronická účtenka v aplikaci. Aplikace Můj Albert nabízí elektronický archiv účtenek, které jsou řazené dle data a na základě kterých lze zboží v případě nutnosti reklamovat,“ vysvětlil pro TN mluvčí obchodního řetězce Albert Jiří Mareček.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Češi si mohou ve většině supermarketů vybrat, zda chtějí účtenku v papírové, či elektronické formě

Od poloviny roku 2020 tak například Albert zkrátil informace o nákupu téměř o 8 centimetrů. Při stamilionových objemech transakcí za rok jde o úsporu 20 tisíc kilometrů pokladní pásky, což je polovina obvodu celé zeměkoule. Odhadem tak řetězec ušetří 71 tun termopapíru. Psal o tom web Deník. Elektronické účtenky používají i další obchodní řetězce, například Kaufland, Globus nebo Lidl. Obchody, které tuto možnost nemají, ji chtějí brzy zavést.

Ve Francii končí papírové účtenky úplně

Pro nás starší je tahle nová digitální doba docela těžká. Musela jsem se naučit základy na počítači, abych se dostala třeba do internetového bankovnictví a nemusela chodit do banky. K vánocům jsem dostala chytrý telefon, který je pro mě teda pěkná hádanka a učím se i s mobilními aplikacemi pro obchody, abych nepřicházela o slevy. Účtenky si ale i přesto beru papírové, jsem na ně zvyklá,“ řekla Událostem247 Jarmila Horňáková z Litomyšle.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Ve Francii budou brzy papírové účtenky končit

Paní Jarmila může být ráda, že nežije třeba ve Francii. Tamní obchody totiž přestávají od srpna povinně vydávat zákazníkům při nákupu běžného zboží účtenky. Počítá s tím ustanovení nového zákona o cirkulární ekonomice. Psal o tom web iDnes. Ačkoliv české supermarkety svým zákazníkům dávají na výběr, zda chtějí papírovou, či elektronickou účtenku, zůstává nadále otázkou, jakým směrem se v tomto ohledu bude přístup obchodů v Česku ubírat.

Francouzi však tuto novinku vítají, i když většina z nich tvrdí, že bude i nadále potvrzení požadovat. Obchodníci totiž budou muset účtenku vystavit v papírovém nebo elektronickém formátu pouze na žádost zákazníka. Budou také muset vystavovat účtenky při nákupu „trvanlivého zboží“, například elektrospotřebičů, počítačů nebo mobilních telefonů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články