Tady už nenakoupíte: Velký obchodní řetězec končí. Desítky obchodů krachují

Poté, co se potýkal se špatnou ekonomickou situací a narůstající konkurencí, se jeden z předních obchodních řetězců s potravinami ocitl na pokraji ekonomického kolapsu.

i Zdroj fotografie: PRAMEN
                   

Tohle pro zákazníky není dobrá zpráva. Kroměřížská firma ROSA market, která provozuje síť obchodního řetězce Enapo, totiž ohlásila, že je od června v úpadku. Upozornil na to web Český rozhlas. Desítkám prodejen po celé republice tak hrozí zánik a jejich zaměstnancům to, že přijdou o práci. Síť přitom v Česku působila více než 20 let. Lidé si tak už možná brzy v těchto obchodech nic nekoupí.

O práci by přišly stovky lidí

Společnost uvedla, že nemá na zaplacení dluhů svým věřitelům. Podle zástupců firmy vedly ke krachu především ekonomické dopady covidové pandemie, zdražení energií i mzdových nákladů. Psal o tom web Kupi. Téměř 430 milionů korun dluží firma i takovým gigantům na trhu, jako jsou Kofola nebo ČEZ. Úpadek bude zřejmě řešit reorganizací své infrastruktury. Enapo po celé republice provozuje 129 prodejen smíšeného zboží, další pak ve formě franšíz, dodává Kupi.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
V krachujícím Enapu se prodávalo smíšené zboží

Firma zaměstnává 844 lidí, náklady na jejich mzdy jsou okolo 20 milionů korun ročně. „Současná situace dlužníka je způsobena okolnostmi mimo sféru dlužníka, kterou ani v rámci péče řádného hospodáře nemohl předvídat a nemohl na ni být ani objektivně připraven,“ uvádí Rosa market v insolvenčním návrhu. Firma se do finančních problémů dostala už v minulých letech. Podle poslední zveřejněné účetní závěrky za předloňský rok prodělala tehdy 275 milionů korun, píše Kupi.

Je možnost fungovat i nadále, říká firma

Firma věřitelům slibuje, že v případě reorganizace je možné zajistit výplatu až 50 procent z pohledávek. Píše o tom web Seznam Zprávy. Reorganizace znamená, že firma bude, i když ve velmi ořezané podobě, fungovat i nadále. Konkursní řešení by tak zřejmě znamenalo, že se věřitelům vrátí z pohledávek jen malá část. V konkursu by pravděpodobně činnost firmy postupně skončila a její majetek by se rozprodal, dodává web.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Lidé zřejmě už brzy v obchodech Enapo nenakoupí

Zrušení prodejen Enapo bude mít dopad především na obyvatele menších obcí. „Pracuji tu jako prodavačka řadu let a pokud přijdu o práci, bude to pro mne docela katastrofa. Ve svém věku seženu uplatnění už hůře a navíc tady bydlím, takže budu muset dojíždět někam jinam,“ řekla Událostem247 Jarmila Kostková, která pracuje v prodejně Enapo v Rusínově a do důchodu jí zbývá ještě pět let.

Chodili jste do zmíněného obchodu nakupovat? Podělte se s námi o vaše zážitky dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články