Tady v žádném případě naftu netankujte: Jednou to uděláte a můžete s autem rovnou do servisu

Čeští řidiči by si měli pečlivě vybírat, na které pumpě tankují. Některé čerpací stanice totiž mohou prodávat nekvalitní naftu.

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Pohonné hmoty v Česku rozhodně nejsou levné. Ačkoli oproti loňsku jsou ceny výrazně nižší, i tak jsou náklady na benzin a naftu v době inflace nemalou položkou v rodinných rozpočtech. Lidé se tak mnohdy snaží ušetřit, kde se dá a nezřídka kvůli tomu tankují na těch nejlevnějších pumpách. To se jim ale nemusí vždy vyplatit, protože na některých čerpacích stanicích mohou být paliva nekvalitní.

Špatná nafta může poškodit motor

V důsledku tak lidé při tankování sice ušetří pár desítek korun, daleko víc peněz je ale může stát oprava automobilu. Míst, kde by lidé naftu rozhodně neměli tankovat, přitom v Česku není málo. Mnohdy ale stačí, když zde lidé natankují jednou a mohou s autem rovnou do servisu.

Společnostem, které nekvalitní paliva prodávají uděluje Česká obchodní inspekce pokuty. Jen za loňský rok inspektoři vyhodnotili jako nevyhovující 18 z 2545 odebraných vzorků. V poslední době pak nemalé pokuty dostaly společnosti Globus a RoBiN Oil. Globus přitom inspekce za prodej nekvalitní nafty potrestala rekordní sankcí ve výši 2 milionů korun.

Palivo obsahovalo nerozpustné úsady

Produkt obsahující tyto složky přitom může poškodit palivové systémy. Že překročení povolených hodnot rozhodně nebylo nízké dokazují měření na pumpě Globus v Brně-Hradecké. Zatímco maximální povolená hodnota nerozpustné úsady je 33 g/m3, testované vzorky nafty měly hodnoty 290, 91, 321 a 354 g/m3, tedy i více než desetkrát tolik.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Ceny pohonných hmot jsou letos oproti loňskému létu výrazně nižší

Ještě výraznější pak problém byl u stanic RoBiN Oil. Na pobočce v Kladně kontroloři naměřili dokonce 3360 g/m3 nerozpustné úsady, což je stonásobek povolené hodnoty. Míst, kde kontroloři objevili nekvalitní naftu, je však daleko víc, jak vyplývá z mapy na webu Kverulant. Lidé by se tak těmto stanicím měli vyvarovat. Snadno by se jim totiž mohlo stát, že jejich auto jednoho dne vypoví službu a oprava rozhodně nebude levná záležitost.

Zdroj: Kverulant, Garáž

U kterých benzinových pump tankujete nejraději? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články