Těmto lidem nebude stát posílat důchody. Budou si muset platit vše ze své vlastní kapsy

Ministerstvo práce a sociálních věcí ve svých plánech na odchod do důchodu stále počítá s tím, že by lidé měli na odpočinku trávit přibližně 21,5 roku.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Vláda se v rámci důchodové reformy dohodla na postupném růstu věku odchodu do penze podle věku dožití. Už dříve o tom psal web ČT24. Lidé se přesné datum odchodu do penze mají v budoucnu dozvědět v padesáti letech. Stát ho totiž vypočítá podle aktuálních dat. Růst věku odchodu do penze i po roce 2030 pocítí už i ti, kterým je letos padesát, dodává web.

Nebude na nás mít kdo pracovat

Lidé, kterým je 57 let, mají jít do penze v 65 letech a dvou měsících, připomíná ČT24. „Budou to řádově měsíce, nejvýše však mezi těmi populačními ročníky může být zvýšení o dva měsíce,“ ujišťoval s ohledem na starší spoluobčany ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Vláda ke kroku přistoupila, protože důchodový systém je dlouhodobě v prohlubujícím se deficitu. Jak píše ČT24, až na odpočinek zamíří silné ročníky, významně se sníží počet lidí, kteří do systému přispívají. 

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Dnešní padesátníci se dostanou do důchodu později

Je navíc možné uvažovat, že pokud bude stávající trend pokračovat, dnešní mladší generace se do důchodu vůbec nedostanou. Pokud by tak stát neměl na vyplácení penzí peníze, posílal by dnešním dětem a mladším lidem, kteří se do stávajícího důchodového věku dostanou, mizivou, případně vůbec žádnou částku. Dá se tak říct, že stát jim v takovém případě nebude posílat žádný důchod. Spoléhalo by se pouze na to, že si tato skupina lidí zaplatí vše z vlastní kapsy.

Pro nárok na starobní důchod je nutné splnit dvě podmínky, a to dosáhnout stanoveného důchodového věku a získat potřebnou dobu důchodového pojištění. Česká správa sociálního zabezpečení o tom informuje na svém webu. Před dosažením důchodového věku je možné přiznat předčasný starobní důchod. K tomu je však potřeba určitá doba důchodového pojištění jako při řádném odchodu do starobního důchodu, vysvětluje správa.

Důchodová reforma je problémem nejen v Česku

V kolika letech půjdete do penze vy, si můžete spočítat na důchodové kalkulačce na webu Peníze.Letos mi bude 46 let a mám jedno dítě. Na důchodové kalkulačce na internetu jsem si spočítala, že do důchodu půjdu v 65 letech, takže mně ještě čeká skoro 20 let v práci. Protože dělám na pásové výrobě, nedovedu si opravdu reálně představit, jak tam ještě takovou dobu ve stoje vydržím osm hodin každý den,“ řekla Událostem247 Anna Koptová z Hodonína.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Stárnutí populace není problém jenom České republiky

Česko však není jedinou zemí, která se potýká se stárnutím populace a růstem nákladů na důchody. Psal o tom web Lidovky. V posledních letech se vedou diskuse o důchodové reformě po celé Evropské unii. V Německu se postupně zvyšuje věk pro odchod do penze z 65 na 67 let. Němci narození po roce 1955 mají nárok na důchod v 65 letech a devíti měsících. Pro Němce narozené v roce 1964 už by měl platit věk 67 let, dodává web.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články