Tesco oklamalo své zákazníky: Brambory nebyly to, za co se vydávaly. Doma je možná máte i vy

Zákazníci by se v českých prodejnách potravin měli mít na pozoru. Ne vždy si totiž zakoupí takové zboží, jaké jim prodejce slibuje.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimentský pro Události247
                   

Češi jsou milovníci brambor. Měli by však dávat pozor na to, jaké si v obchodech zakoupí. Státní zemědělská a potravinářská inspekce totiž při svých pravidelných kontrolách zjistila, že obchodní řetězec Tesco prodával zákazníkům jinou odrůdu brambor, než jaká byla uvedena na etiketě. Lze tak říct, že řetězec své zákazníky oklamal. Inspekce o tom informuje na svém webu.

Nejde o ojedinělé případy

Inspektoři našli při kontrole brambor hlízy cizích odrůd a nejednalo se tedy o brambory jedné odrůdy Spunta, jak uváděl prodejce, informuje web Potraviny na pranýři. Nejde však o ojedinělý záchyt. Obchodní řetězec Kaufland už dříve prodával rané brambory, které měly na etiketě název odrůdy Agáta z Francie. Kontrola však prokázala, že o tuto odrůdu vůbec nešlo. Stejnou chybu udělal i obchodní řetězec Penny, který v dubnu prodával brambory pod názvem Bernina. Ani to však nebyla pravda a šlo o jinou odrůdu.

V Tescu a Albertu se prodávalo falšované víno ze zahraničí

Nedávno bylo také odhaleno několik případů prodeje falšovaného vína, které neodpovídalo deklarovanému původu a kvalitě. Události247 o tom informovaly před pár dny. Falšované víno může podle expertů obsahovat nebezpečné látky, které mohou způsobit zdravotní problémy. Rozbor v akreditované laboratoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce v Brně potvrdil, že uvedené víno bylo falšované nepovoleným přídavkem syntetického aroma.

Chybují všechny řetězce

Do Tesca jsem dřív chodila nakupovat často, přišlo mi, že tam mají celkem dobré ceny. Je pravda, že konkrétně odrůda jakéhokoliv zboží, pokud by byla jiná, než udávají, by mi asi nevadila. Pro mne je důležité, aby byly potraviny kvalitní a aby v nich nebylo něco, co tam nemá co dělat,“ řekla Událosem247 Jana Hovorková z Třebíče. Za prodej nekvalitních, falšovaných nebo takzvaně přebalených potravin dostala společnost Tesco pokutu i dříve. Psal o tom web Aktuálně.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Zákazníci by si měli v každém obchodě zkontrolovat jakost potravin a jejich původ

Například v roce 2012 muselo Tesco za falšované potraviny zaplatit pokutu ve výši 750 tisíc korun. Nejvíce nejakostních, falšovaných nebo nebezpečných potravin podle inspekce pocházelo kromě prodejen Tesco a Ahold také z třeba Kauflandu, píše dále Aktuálně. Početné zastoupení měly na tomto seznamu také obchodní řetězce Penny Market a Spar, který už v České republice není.

Máte doma zmíněné brambory? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články