Tito Češi budou mít v roce 2024 jídlo zadarmo. Má to ovšem několik podmínek. Zjistěte, zda máte nárok i vy

Jídlo je věc, kterou musí platit všichni Češi. Někteří však na tom díky svému zaměstnání mohou značně ušetřit. Patříte mezi ně i vy?

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

V dnešní době rostoucích cen potravin se stravování pro mnoho Čechů stává jedním z hlavních výdajů. Jak ostatně loni psal web Podnikatel, podle průzkumu serveru Picodi.com průměrný Čech za jídlo utratí 3500 korun měsíčně. Není se tak čemu divit, že možnost, jak na této důležité části života ušetřit či ji dokonce získat zcela zadarmo by mnozí uvítali všema deseti. Někteří toho skutečně mohou dosáhnout. Má to však několik podmínek.

Jídlo zdarma je pro mnohé Čechy realitou

Tento benefit si však užívají pouze v rámci svého zaměstnání, konkrétně na pracovních cestách. Zaměstnanci, kteří musí vyrážet na pracovní výjezdy po Česku delší než 5 hodin mají totiž ze zákona nárok na takzvané stravné. A to se od letoška opět navyšuje, píše web Měšec. Mnozí tak budou mít jídlo na těchto cestách v podstatě zadarmo.

Výše této kompenzace, pomocí které zaměstnavatelé svým pracovníkům hradí náklady na jídlo se dělí do několika skupin podle délky trvání cesty. Pro výjezdy od 5 do 12 hodin vzroste stravné na 140 až 166 korun. Za cesty od 12 do 18 pak zaměstnanci dostanou 212 až 256 korun. A při výjezdech trvajících déle než 18 hodin budou mít nárok na 333 až 389 korun, informuje web Měšec. A to platí jak pro státní zaměstnance, tak lidi pracující v soukromém sektoru, kde samozřejmě částky mohou být teoreticky i vyšší.

Navýšení čeká i zahraniční cesty

Jak již dříve psaly Události247, náhrady na stravování dostávají samozřejmě i ti, kteří cestují do zahraničí. Od letoška se navýšily ceny stravného pro výjezdy do celkem 22 zemí po celém světě. Například lidé, kdo pracovně vyrazí na služební cestu do Norska, Švédska či na Island dostanou každý den příspěvek na jídlo 65 eur, vyplývá z webu Měšec.

iZdroj fotografie: mekfouldji abdelkrim from BLIDA, ALGERIE/ Creative Commons / CC-BY-SA
Sazby stravného od letošního roku značně narostly

Existují však výjimky, kdy lidé žádný příspěvek nedostanou. To se stane v případech, kdy zaměstnanci dostanou jídlo na cestě zdarma. Konkrétně nárok na stravné nevzniká, když během cesty kratší 12 hodin dostal pracovník 2 jídla, případně když během cesty v délce od 12 do 18 obdržel 3 jídla, dodává server Měšec.

Jsou podle vás náhrady za stravování dostatečné, nebo by měly být vyšší? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články