Tito Češi mají v roce 2024 nárok až na 27 000 Kč přímo od státu. Kdo se neozve, peníze nedostane

Vláda rozhodla o výrazném navýšení jednoho z důležitých státních příspěvků. Vzroste o několik tisíc korun.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Na Ministerstvu práce a sociálních věcí, které má na starosti vyplácení důchodů, příspěvků či dávek v poslední době nastala řada změn. Události247 například psaly o novém portále Jenda, přes který lze elektronicky žádat třeba o příspěvek na bydlení. A nyní je zde další novinka, jež se týká navýšení jednoho z důležitých příspěvků. Zjistěte, zda na peníze budete mít nárok i vy.

Navýšení o tisíce korun měsíčně

Změny se týkají příspěvku na péči, který stát vyplácí lidem, jež kvůli svému nepříznivého zdravotnímu stavu potřebují pomoc a péči. O jeho zvýšení se debatovalo již více než rok, jak na svém webu připomíná ministerstvo práce. Nyní vládní představitelé v této věci konečně došli ke shodě a představili nové výše příspěvků, které začnou platit od letošního července. Ačkoli se dávka bude skutečně zvyšovat, nakonec ne ve všech svých stupních a ne o tolik, kolik původně ministerstvo navrhovalo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ministrem práce a sociálních věcí je Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jak píše web Peníze, zvýšení příspěvku na péči nastane ve všech stupních závislosti kromě prvního, kde zůstane částka stejná. Naopak nejvyšší, čtvrtý stupeň vzroste razantně, především pak těm, kteří využívají domácí péči. „Jsme si vědomi velkého významu této formy pomoci, a proto ještě více peněz dostanou lidé s úplnou závislostí, kteří nevyužívají pobytové služby. Umožní jim to tak lepší péči v jejich domácím prostředí,“ cituje web Peníze minstra práce Mariana Jurečku (KDU-ČSL).

O jak velké peníze se bude jednat?

Například v již zmíněném čtvrtém stupni částka stoupne z 19 200 korun na 23 tisíc korun v případě, že je člověk v pobytovém zařízení a na 27 tisíc korun v případě, že využívá domácí péči, vyplývá z údajů na webu Peníze. To je přitom nárůst o 7800 korun. Na rozdíl od dalších stupňů je pak tento nejvyšší stupeň shodný jak pro děti, tak pro dospělé.

Další zvýšení však budou spíše symbolická. Ve druhém stupni částka pro dospělé stoupne o 500 korun na celkových 4 900 korun. Ve třetím pak lidé budou namísto 12 800 korun pobírat 14 800 korun. Mnozí opoziční poslanci však s tímto výsledkem spokojeni nejsou. „Ve druhém stupni přidat jen o 500 korun? Nezlobte se, to je výsměch,“ cituje web Seznam Zprávy vyjádření poslankyně Lucie Šafránkové (SPD).

Je podle vás zvýšení příspěvku na péči dostatečné, nebo by mělo být větší? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články