Tito důchodci budou od státu dostávat navíc 2816 Kč každý měsíc. Budete mít na bonus v roce 2024 nárok i vy?

Příští rok bude pro české seniory plný změn. Jedna by však některé z nich mohla opravdu potěšit.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Starobní, invalidní a pozůstalostní penze se od ledna zvýší všem stejně o 360 korun. O tuto částku vzroste solidární pevná část důchodu. Nařízení o pravidelné valorizaci schválila vláda. Podle ministerstva práce by se průměrný starobní důchod měl v lednu dostat nad 20 600 korun, píše web České noviny. Někteří senioři si však přijdou na víc peněz.

Příspěvek nebude pro každého

Od ledna se totiž zvýší zvláštní příspěvek k důchodu. Návrh nařízení, které předložilo Ministerstvo práce a sociálních věcí, na svém jednání schválila vláda, píše web Měšec. Tento zvláštní příspěvek je jednou z dávek, které jsou vypláceny podle zákona č. 357/2005 Sb. Jak vysvětluje důvodová zpráva, jde o opakující se dávku, na kterou vzniká nárok příjemcům starobního nebo invalidního důchodu z českého důchodového pojištění.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Zmíněný příspěvek k důchodu je určen pro zhruba 7 tisíc lidí

Je však potřeba splnit určité podmínky: pokud byla taková penze upravena jako účastníkovi odboje, byl tento poživatel důchodu účasten povstání v květnu 1945, byl účasten soudní nebo mimosoudní rehabilitace, nebo pokud jde o vdovu či vdovce po těchto osobách. Dávka, která se vyplácí pouze k penzi v jednotné pevné měsíční výši, je stanovena zvlášť pro příjemce starobních a invalidních důchodů, teď je to měsíčně 2676 korun, a zvlášť pro poživatele vdovských a vdoveckých důchodů, teď mají 1338 korun. 

Náklady pokryje státní rozpočet

Zvýšení zvláštního příspěvku k důchodu pro účastníky odboje představuje uznání a ocenění odvážných lidí, kteří aktivně přispěli k boji za naši svobodu. Naší morální povinností je zajistit, aby jejich statečnost a obětavost byly náležitě odměněny. Toto rozhodnutí vlády o navýšení hodnoty příspěvku nám umožňuje vyjádřit jim i touto formou vděčnost a respekt. Jedná se o krok správným směrem, který následuje po dlouhých letech, kdy se podmínky neměnily,“ uvedl ministr práce o sociálních věcí Marian Jurečka

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Zmíněný finanční příspěvek existuje už nějakou dobu, stát pouze upravuje jeho výši

Výše uvedeného příspěvku nezáleží na výši důchodu ani na době účasti v odboji, na době perzekuce nebo jiných kritériích. Materiál počítá s tím, že dávka vzroste na 2816 korun pro příjemce starobních a invalidních důchodů a na 1408 korun měsíčně pro příjemce vdovských a vdoveckých důchodů, píše dále web Měšec. Navrhované navýšení se dotkne asi 7000 osob. Náklady na navýšení budou v roce 2024 činit zhruba 4,2 milionu korun a pokryje je státní rozpočet na příští rok.

Co si o podobném příspěvku k důchodu myslíte vy? Přijde vám dostatečně vysoký? Řekněte nám váš názor dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články