Tito senioři mají nárok na zvýšení důchodu o 12 978 Kč. Stačí si vyřídit pár formalit

Někteří senioři mají právo na to, aby mohli pobírat od státu více peněz. Stačí vyplnit pár dokumentů.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Občané Polska mají nově možnost získat příspěvek k důchodu ve výši 200 zlotých (v přepočtu ke dni 14.8 zhruba 1 081,5 Kč). Vybraným důchodcům přitom stačí zařídit si pár formalit a peníze mohou být hravě posílány na jejich bankovní účet. Ročně si tak tito lidé přilepší zhruba o 12 978 korun.

Nemusí se to týkat jen Poláků

Nemusí přitom jít jen o Poláky. Čechů, kteří mají v Polsku trvalý pobyt, je podle vládních dat z roku 2021 hned několik tisíc. Mnozí z nich si možná ani neuvědomují, že mají nárok na zmíněný měsíční příspěvek. Senioři přitom mohou s těmito penězi naložit dle vlastní libosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Řada polských penzistů podobný přídavek k důchodu jistě uvítá

Výše zmíněný příspěvek ve formě doživotního benefitu, kteří senioři dostávají automaticky k penzi, je určen zejména pro horské záchranáře a dobrovolné členy tamního hasičského sboru. Pro přiznání příspěvku musí mít muži v této náročné práci odpracováno alespoň 25 let, ženy 20. Jak jsme již zmínili, příspěvek je určen výhradně pro důchodce. Druhou podmínkou tedy je, že žadatel musí být v důchodovém věku. Pro polské muže to tedy znamená, že si mohou zažádat od 65 let, ženy už od 60 let.

Příjemný přídavek k důchodu

Pro ty, kteří splní dvě výše zmíněné podmínky, čeká do konce života pohádkový přídavek k důchodu 200 zlotých, tedy necelých 1 100 korun. Vzor žádosti je podle polského serveru Prawo k dispozici online. Po vyplnění by měli tamní členové hasičského sboru předat svou žádost krajskému velitelství Státního hasičského sboru. Horští záchranáři by měli svou vyplněnou žádost podat na ministerstvo vnitra.

iZdroj fotografie: Ljiljana Sundać / Creative Commons / CC-BY-SA
Pro přiznání zmíněného přídavku k důchodu stačí polským penzistům vyplnit náležité dokumenty

Lidem s trvalým pobytem v Polsku, kteří splňují výše uvedené podmínky a zařídí si pár zmíněných formalit, by měl chodit přídavek k důchodu vždy 15. den v měsíci. Ročně si tak tito senioři mohou ke svému stávajícímu důchodu připsat 2 400 zlotých, tedy v přepočtu na naše 12 978 Kč.

Zdroj: Prawo, Europa, Vláda ČR

Uvítali byste podobný příspěvek i v Česku? Pokud ano, měli byste na něj nárok? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články