Tohle dělá za volantem až 75 % Čechů. Je za to přitom masivní pokuta a zákaz řízení na 1 rok

Řada řidičů porušuje zákon, aniž by o tom sami věděli. V některých případech je to přitom může vyjít pěkně draho.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

V Česku je jízda v levém pruhu poměrně vyhroceným tématem. Zákoník silničního provozu podle webu Autosalon říká, že řidiče, který, byť nesprávně blokuje levý pruh, nemůžete zprava legálně podjet. To může být pro řadu řidičů značné zdržení. I přesto může být tohle jednání policií opravdu těžce postihováno, píše dále Autosalon. Existují nicméně i situace, kdy je zmíněné podjíždění povoleno. Pojďme se na všechny tyhle věci společně v dnešním článku podívat.

Podjíždění povoleno? Záleží na situaci

Autosalon dále píše, že takovými situacemi, kdy je podjíždění povoleno, je třeba v obcích, kde můžou řidiči využít kterýkoliv pruh bez omezení. Další povolenou situací je například když řidič v levém pruhu odbočuje vlevo a jeho směr je jasný. Méně známá je dle webu i možnost předjíždění zprava přes připojovací, nebo odbočovací pruh. To je ovšem možné jen za určitých specifických okolností. Konkrétně pokud je řidič v připojovacím pruhu a jede o poznání větší rychlostí, než řidič v pruhu vedle něj, může jej v takovém případě podjet.

iZdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
Řidiči by si měli dát na podjíždění velký pozor

Co už ovšem není legální je, pokud řidič z hlavního pruhu vjede do zmíněného připojovacího pruhu, jen aby mohl předjet vozidlo jedoucí před ním, dodává dále Autosalon. Je ovšem důležité doplnit, že pokud jsou vozidla v koloně v pravém pruhu a podjíždějí vozidla v pruhu levém, nejedná se o předjíždění. V takovém případě se jedná o souběžnou jízdu, dodává web. Jedním z problémů, se kterým se řidiči setkávají, je, že v dopravní zácpě často vidí levý pruh zablokovaný, zatímco pravý pruh je volnější. V takových situacích je možné legálně vjet do pravého pruhu a auta podjet.

Postihy jsou opravdu vysoké

I přes všechny výše zmíněné výjimky je důležité zmínit, že podjíždění zprava je zakázáno a může být opravdu těžce pokutováno. Od policie za to může řidičům přistát masivní pokuta až 10 000 Kč, navrch k tomu sedm trestných bodů a potenciální zákaz řízení, upozorňuje Autosalon. Pokud se tak třeba rozhodnete podjet jiné auto, které na dálnici blokuje levý pruh, může vás to přijít pěkně draho.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Řidiče může zmíněné jednání přijít opravdu draho

Autosalon pak nakonec dodal, že zmíněný řidič, který blokuje levý pruh, může od policie dostat pokutu maximálně 2 000 Kč a pět trestných bodů. Naopak pokud blokujícího řidiče podjete, hrozí vám výše zmíněný nemalý postih. Dle zkušeností redakce Událostí247 přitom jednu z těchto aktivit jednou udělal téměř každý Čech. Není podle nás vůbec odvážné říct, že to jednou za život udělalo klidně až 75 % českých řidičů. Pokud budete ovšem chtít v budoucnu chtít blokujícího řidiče zprava podjet, dobře si to rozmyslete. Zmíněné postihy za to rozhodně nestojí.

Setkali jste se někdy s výše zmíněným jednáním? Vaše zkušenosti a zážitky z českých silnic a dálnic nám můžete říct v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články