Nová pravidla při cestě na dovolenou 2023: Klidně vás zesměšní před zraky všech cestujících, obrovská ostuda

Na to, že kvůli nosnosti letadel musí mít zavazadla omezenou hmotnost, si již cestující zvykli. Jedna aerolinka ale nově plánuje vážit také pasažéry.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Cestování letadlem se v posledních letech pro mnohé stalo běžným způsobem dopravy, který lidé využívají i několikrát do roka. Ceny letenek jsou především do evropských destinací mnohdy velmi nízké. Nezřídka se tak letecká doprava vyplatí víc než jízda autem. Pohodlné cestování se ale pro některé možná brzy stane spíše trapným zážitkem. Novozélandská aerolinka Air New Zealand totiž zavádí opatření, kterým chce cestující přimět k tomu, aby se před nástupem na palubu zvážili, což může být pro některé obrovská ostuda.

Na váhu už nepůjde jen zavazadlo

Zatímco dosud se na váhu stavěly pouze kufry, nově budou tuto proceduru možná podstupovat i pasažéři. Mnozí to však mohou vnímat jako zesměšnění před zraky všech cestujících. Pod oficiálním zdůvodněním bezpečnosti novozélandská letecká společnost vyzývá cestující, aby se před nástupem do letadla postavili na váhu. Hlavním důvodem tohoto nového pravidla má být získání přesnějších údajů o hmotnosti nákladu, tedy jak zavazadel, tak cestujících. To má následně vylepšit bezpečnost letů a optimalizovat spotřebu paliva.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lety se pro mnohé lidi staly standartním způsobem dopravy do vzdálených destinací.

Sběr dat o hmotnosti cestujících na Novém Zélandu zatím probíhá pouze na vybraných letech a je součástí studie Civil Aviation Authority. I tak je ale průzkum z některých stran kritizován. Hmotnost je totiž pro řadu lidí velmi citlivý údaj a vážení se na veřejnosti může být pro mnohé ponižující. Někteří tak mohou mít pocit nedostatečného respektu k vlastnímu soukromí.

Hmotnost lidí zůstane anonymní

Pozitivem této novinky alespoň je, že číslo na váze nikdo na žádném displeji neuvidí. „Víme, že stoupnout si na váhu může být skličující. Chceme naše zákazníky ujistit, že nikde není žádný viditelný displej. Nikdo nemůže vidět vaši váhu, ani my,“ uvedl specialista na zlepšení kontroly zatížení letadel z letecké společnosti Air New Zealand Alastair James. Pokud by ale takový údaj nechtíc unikl, mohl by se u některých lidí, kteří svou váhu vnímají jako slabost dostavit pocit zesměšnění. A to před zraky všech cestujících.

iZdroj fotografie: Konrad Summers from Santa Clarita (Valencia), California, USA/ Creative Commons / CC BY
Všichni cestující se před odletem musí podrobit letištní kontrole.

Výsledem průzkumu budou data o průměrné hmotnosti cestujících. Celkem chce aerolinka takto zvážit 10 000 lidí, z jejichž hmotností následně vypočítá průměrnou váhu pasažéra. Díky tomu by pak mělo být možné přesněji kalkulovat hmotnostní limity letadel. Přesné znalosti o váze cestujících by měly rovněž přispět k efektivnějšímu plánování letů, což může mít skrze snížení emisí pozitivní dopad na životní prostředí.

Zdroj: iRozhlas, Echo24

Vadilo by vám, kdybyste se museli na letišti zvážit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články