Tolik berou zaměstnanci v ČT: Jeden z nich dostal minulý rok odstupné přes 1 600 000 korun

Bývalý zaměstnanec České televize si díky odstupnému přišel na necelých 1,7 milionu korun. Víc než samotná částka však občany trápí nízká transparentnost ČT.

i Zdroj fotografie: Ben Skála / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Není to tak dávno, co vás redakce Událostí247 informovala o tom, že by se pomalu mělo chystat zrušení koncesionářských poplatků. O tom, zda se něco takového skutečně stane, rozhodnou volby. I přesto, že je zde taková možnost, Česká televize rozhodně nelení a prosadila si další navýšení koncesionářských poplatků. Už od května letošního roku si všichni budeme muset připlatit o 25 Kč měsíčně více. Kam ale peníze z poplatků jdou?

Obrovské odstupné

Jak redakce Událostí247 nedávno zjistila, sněmovna schválila zvýšení poplatků za ČT a ČRo. Na televizních a rozhlasových poplatcích nakonec každý měsíc zaplatíme přesně 205 Kč. Kam ale tyto peníze vlastně jdou? No, těžko říct – mnozí si totiž stěžují na to, že Česká televize není dostatečně transparentní. Důkazem toho je případ, na který upozornila česká média. V roce 2024 byl totiž jeden z bývalých zaměstnanců odměněn odstupným odpovídajícím 17 platům v celkové výši 1 682 475 korun. Identita této osoby ani její funkce v ČT nejsou známy. Informoval o tom i server Novinky.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Koncesionářské poplatky pro ČT bude platit daleko víc lidí než doposud. Některé lidi to může klidně finančně položit

iZdroj fotografie: VitVit / Creative Commons / CC BY-SA
Bývalý zaměstnanec ČT si na odstupném odnesl 1 682 475 korun

Takto vysoká částka mohla vzniknout kombinací dvou faktorů – konkurenční doložky a pravidel kolektivní smlouvy, která přiznává zaměstnancům za každých pět let strávených v ČT jeden extra plat k odstupnému. Podle informací nelze z veřejně dostupných údajů zjistit, komu konkrétně bylo toto nadstandardní odstupné vyplaceno. Průměrná mzda v tomto případě činila přibližně 99 tisíc korun měsíčně.

Absence důležitých informací

Některým se ovšem přístup České televize nelíbí a jsou toho názoru, že není dostatečně transparentní. „Tohle mi přijde přinejmenším úsměvné. Česká televize si o nás může zjistit všechny důležité informace – například to, zda a jaké máme internetové připojení a zda bychom měli či neměli platit koncesionářské poplatky. Když ale chceme vědět, na co jdou naše nedobrovolně odevzdané peníze, pak se k nám otočí zády a odmítne nám tyto informace poskytnout,“ řekl Událostem247 Petr Č. z Prahy.

Koncesionářské poplatky pro ČT bude platit daleko víc lidí než doposud. Některé lidi to může klidně finančně položit

iZdroj fotografie: VitVit / Creative Commons / CC BY-SA
Lidem platící koncesionářské poplatky vadí nedostatečná transparentnost ČT

Není jasné, jakou roli ve finální částce sehrála konkurenční doložka. Ta se běžně uzavírá s klíčovými zaměstnanci, aby po odchodu neodešli ihned k jinému mediálnímu subjektu. Pokud je taková dohoda sjednána, bývalý pracovník dostává po určitou dobu finanční kompenzaci. Doložku lze nastavit až na rok a musí pokrývat alespoň polovinu průměrného výdělku daného zaměstnance. Zda však v celkové finanční kompenzaci hrála nějakou roli, bohužel není známo.

Co si o tomto případu myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články