Tuhle potravinu má doma každý z nás. Kdo si ji koupil v Albertu, musí ji ihned vyhodit. Zjistilo se o ní něco hrozného

V obchodech Albert se donedávna prodávala potravina, která obsahovala hotovou sadu škodlivých látek. Nekoupili jste si ji náhodou i vy?

i Zdroj fotografie: Martin Strachoň / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Události247 pravidelně informují o rizikových potravinách, které řetězce stahují z prodeje. V minulém měsíci se jednalo třeba o kuřecí prsní řízky nakažené salmonelou nebo ořechy, ve kterých bylo podezření na výskyt škůdců. Aktuálně by si lidé měli dát pozor na další nebezpečnou potravinu. Nemáte ji doma náhodou i vy? Dejte si pozor, zjistilo se o ní totiž něco hrozného.

Tuto potravinu raději ihned vyhoďte

Jedná se o římský kmín, který prodával obchodní řetězec Albert. Tuto potravinu má doma přitom prakticky každý, a proto je obezřetnost opravdu na místě. Důvodem stažení bylo, že zde inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce objevili neuvěřitelných 11 pesticidů v nadlimitním množství. „Po rozboru jsme nařídili prodejci neprodleně stažení nevyhovující šarže z tržní sítě. S kontrolovanými osobami SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty,“ cituje web TN mluvčího SZPI Pavla Kopřivu.

Koupili jste si v obchodě jednu z těchto 7 potravin? Zjistilo se o nich něco strašného. Hrozí vám velké nebezpečí

Konkrétně jde o 100gramové balení, přičemž přesný název produktu zní Římský kmín mletý – Heera Cumin Powder Premium Quality. Zda máte i vy doma škodlivý produkt můžete zjistit podle šarže, která je u stažené várky 1R1010323. Datum minimální trvanlivosti je pak prosinec 2025, informuje na svém webu SZPI. Pakliže máte tuto potravin doma i vy, raději se jí ihned zbavte.

Tolik pochybení u jednoho produktu je mimořádné

Výsledky kontroly jsou alarmující nejen pro inspektory, ale i pro samotný řetězec. „Po této zkušenosti budeme tuto kategorii výrobků laboratorně testovat ve zvýšené míře,“ cituje web Agris mluvčího řetězce Albert Jiřího Marečka.

iZdroj fotografie: OttawaAC/ Creative Commons / CC-BY-SA
Kmín při vaření používá většina Čechů

Nejde přitom jen o samotný počet nadlimitních pesticidů, ale i to, co mohou způsobit. Vůbec nejvýrazněji byla překročena látka chlorpyrifos, která se používá na hubení škůdců. Ta může mít kromě jiného nepříznivé dopady na vývoj nervové soustavy u dětí, píše web iDnes. Limit je 0,01 gramů, ve zmíněném kmínu se jí ale našlo 0,16 gramů. V kontextu toho, že kmín obsahoval zvýšené množství i dalších pesticidů se tak jednalo o skutečný koktejl škodlivin.

Jak často při vaření používáte kmín vy? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články