Tyto potraviny brzy brutálně zdraží: Udělejte si ihned zásoby, jinak se nedoplatíte

Průměrná míra inflace činila v loňském roce podle dat Českého statistického úřadu 15,1 procenta. To je druhá nejvyšší hodnota od vzniku samostatné České republiky.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Prezident Agrární komory České republiky (AKČR) Jan Doležal se v minulosti sešel s guvernérem ČNB Alešem Michlem. Téma rokování bylo více než žhavé: Ceny potravin. Uvedla to na svém webu AKČR. Podle dat Českého statistického úřadu právě potraviny zdražily meziročně o více než čtvrtinu.K zajištění kvalitních a cenově dostupných potravin pro obyvatele by podle nás pomohlo snížení DPH na základní potraviny, jako to již udělaly jiné státy EU,“ uvedl Doležal.

Na velký nákup s úzkostnými pocity

Také třiasedmdesátiletý Josef Černý si Událostem247 postěžoval na stále častější úzkostné pocity při kalkulování nejzákladnějších rodinných nákupů. „Vždycky si dám takový cenový strop: ,Čtyřicet korun už za máslo nedám.‘ Pak samozřejmě dám. ,Ale padesát už ne!‘ I tahle hranice padne. Co mám dělat, jíst se musí. Strašné bude, až už si nebudu moct ani občas zajít s parťáky na pivo. Ale na to snad nedojde,“ uzavírá s nadějí důchodce.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Extrémní cenové skoky u některých komodit mají na zákazníky drtivý dopad

Ekonom Štěpán Křeček Událostem247 vysvětlil, že podle něj vězí podstata problému na spojnici producenti potravin – obchodní řetězce. „Ceny potravin se určují hlavně u zemědělců a následně u obchodníků, tedy především velkých řetězců. A já bych řekl, že jeden je za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet. Jak zemědělci, tak obchodníci minimálně u vybraných potravin jednoduše zneužívají současné krizové situace.“

Ceny potravin ovlivňují zemědělci a obchodníci, kteří dominují na trhu

Problém rostoucích cen potravin nabývá podle ekonomického experta alarmujících rozměrů. „Dopad na zákazníky je drtivý. Všichni vidíme, jak extrémně ceny v obchodech meziročně poskočily u položek jako cukr, pečivo, mouka, vejce.“ Obzvlášť řadu sociálně slabých rodin to podle Křečka staví před velký problém. „Prioritou pro Českou národní banku je obnovení cenové stability v Česku,“ sdělil na serveru AKČR guvernér České národní banky Aleš Michl.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Uklidnění situace na trhu s potravinami je podle guvernéra pro ČNB prioritou

Podle zmíněných informací je tak nad slunce jasné, že potraviny budou postupem času nadále zdražovat a zlepšení se asi nedočkáme. Maximálně se tak stane na krátkou chvíli, které lidi nestihnou využít. Nejenom zmíněné máslo a pivo, ale i další základní potraviny by si lidé, kteří chtějí ušetřit, měli ihned nakoupit do zásoby. Obzvlášť Češi s nepříliš velkým příjmem můžou mít s budoucími cenami problémy. Všechno pro ně tak může ve výsledku skončit špatně, pokud se s předstihem nezásobí alespoň trvanlivými potravinami.

Nakupujete potraviny do zásoby? Dejte nám vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články