Urgentní: Do konce ledna musí Češi poslat státu důležité dokumenty. Kdo to neudělá, tomu hrozí mastná pokuta. Týká se to i vás?

Prakticky každý Čech musí platit státu daně. Některé se však týkají jen určité skupiny lidí. Nesplnění této povinnosti je pak může stát nemalé peníze.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Být majitelem nemovitosti či pozemku není jen tak. Pro tyto lidi to znamená určité povinnosti. Musí totiž zaplatit daň z nemovitosti. Jak píše web Havic, je to jediná daň v České republice, kterou je povinen poplatník platit dopředu. Platba se provádí jednou ročně a poplatníkem je u této daně majitel nemovitosti. Za nepodání daňového přiznání a nezaplacení daně může Čechům hrozit pokuta až do výše několika set tisíc korun.

Koho se povinnost týká

Každý, kdo v roce 2023 nabyl koupí, darováním, či zděděním do svého vlastnictví pozemek, zdanitelnou stavbu nebo bytovou či nebytovou jednotku, musí podat daňové přiznání z nemovitých věcí do 31. ledna 2024. A to na územní pracoviště krajského finančního úřadu, na jehož území se nemovitá věc nachází, jak jsme na Událostech247 upozornili nedávno. Tam mu spočítají, kolik je potřeba zaplatit a domů pošlou složenku s danou částkou. 

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Majitelé domů, bytů a pozemků mají řadu povinností, na které nesmí zapomenout

Daň z nemovitosti je majetkovou daní, kterou upravuje zákon o dani z nemovitých věcí. V případě, že se u majitelů nemovitostí nic nezmění, další rok jim přijde stejná složenka na stejnou částku automaticky. Pokud byste na nemovitosti provedli nějaké změny, opět máte povinnost v následujícím roce podat nové daňové přiznání. Psali jsme, že toto přiznání musíte podat i v případě prodeje nebo darování nemovitosti, pokud vlastníte další nemovitosti v daném kraji.

Jak vyplnit daňové přiznání?

Finanční správa chce lidem pomoci a spustila specializované informační linky. Na těch se mohou lidé poradit kvůli podání přiznání k dani z nemovitých věcí. V lednu také specialisté Finanční správy cestují do obcí, kde nejsou stálé finanční úřady. Chtějí tak lidem pomoci s přiznáním na místě, píše web Echo24. Přehled telefonních linek i výjezdů je na internetových stránkách Finanční správy. Přiznání k dani z nemovitosti se letos dotkne většího počtu poplatníků.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Za nepodání daňového přiznání hrozí od úřadů postihy

Každoročně obdržíme k dani z nemovitých věcí okolo půl milionu daňových přiznání. Letos navíc vznikne tato povinnost zhruba 100 tisíc stávajících poplatníků, a to vlivem legislativních změn účinných od 1. ledna 2024. Důvodem je zejména zavedení pravidla danění některých nemovitostí podle zápisu v katastru, nikoliv podle skutečného využívání,“ uvedla ředitelka Finanční správy Simona Hornochová. „Před dvěma lety jsme koupili domek, takže tuto povinnost máme, letos se tedy ta cena o dost zvedla,“ řekla Událostem247 paní Anna z Kotvrdovic.

Týká se vás výše zmíněná povinnost? Podělte se o to s námi

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články