Urgentní: Stovky tisíc lidí se musí urychleně přihlásit do státní aplikace. Kdo to neudělá, ten vyfasuje pokutu 50 000 Kč

Od 1. ledna 2024 se rozšiřuje okruh lidí, kteří musí mít povinně datovou schránku. Zřídí jim je Digitální a informační agentura.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Kvůli změně zákona došlo v roce 2023 k automatickému zřízení datových schránek živnostníkům, spolkům a nadacím. Jak jsme na Událostech247 informovali, každý nový uživatel dostal dopis do vlastních rukou, ve kterém byly přihlašovací údaje. Hodně z nich se však do datové schránky stále nepřihlásilo, i když je to pro ně povinné.

K čemu datová schránka slouží

Datová schránka funguje jako e-mailová schránka s tím rozdílem, že certifikovaná autorita garantuje totožnost jejího majitele. To znamená, že před vydáním přístupových údajů do datové schránky stát nebo firma, kterou k tomu zmocnil, ověří identitu uživatele, kterému ji zřizuje. Jak jsme na Událostech247 upozornili, doručení do datové schránky proto má stejný právní účinek jako doručení písemnosti do vlastních rukou adresáta.

Čechům, kteří se urychleně nepřihlásí do státní aplikace hrozí pokuta až 50 000 Kč. Je to vážné, týká se to statisíců lidí. I vás?

Výhodou datové schránky je to, že kromě zasílání a odesílání dokumentů ji můžete propojit s Portálem občana. Díky tomu získáte řadu výpisů. Například z rejstříku trestů, bodové hodnocení řidiče a další, o které by jinak bylo nutné požádat osobně na úřadě. Po propojení s Portálem dopravy si můžete pohodlně vyřídit také nový řidičský průkaz. Pokud si v Portálu občana aktivujete možnost zasílání upozornění na svoje telefonní číslo nebo e-mail, neunikne vám žádná datová zpráva.

Komu hrozí tučná pokuta

Do 450 tisíc povinně zřízených datových schránek se zatím nikdo nepřihlásil. Finanční správa vyzývá „spící“ podnikatele, aby tak co nejdříve učinili. Správa zároveň varuje, že letos už nebude tolerantní jako loni, píše web Peníze. Už na začátku roku 2023 zřídilo ministerstvo vnitra víc než dva miliony datových schránek všem fyzickým podnikajícím osobám. „Mám datovou schránku už několik let, i když teď už nepodnikám, ale ušetřím spoustu času, který bych jinak strávil na úřadech,“ popsal Událostem247 pan Marek z Tišnova.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Statisíce lidí se stále nepřihlásilo do své datové schránky

To, že se část podnikatelů do datových schránek ještě nepřihlásila, neznamená, že by nefungovaly. Zpřístupní se automaticky desátý den od nepřevzetí obálky s přístupovými údaji nebo patnáctým dnem od data doručení přístupových údajů, píše web Peníze. Ten, kdo má datovou schránku zřízenou povinně ze zákona a nepodá daňové přiznání elektronicky, tomu hrozí pokuta 1000 korun poté, co tak neučiní ani po výzvě finančního úřadu. Ten může výjimečně pokutu zvýšit až na 50 tisíc korun.

Máte zřízenou datovou schránku? Dejte nám to vědět v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články