Urgentní: Už 1. ledna 2024 začne policie Čechům posílat nepříjemné SMS zprávy. Víme, co budou obsahovat

Už za pár dnů si budou muset řidiči začít zvykat na jednu změnu. Pokud nedodrží dopravní předpisy, měli by už teď začít šetřit.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Šoféři, kteří se dopouštějí dopravních přestupků, musí počítat s tím, že jim pak na jejich kontě přistanou trestné body. Pokud jich nasbírají 12, dochází k vybodování a pak už vše směřuje ke ztrátě řidičského oprávnění na jeden rok, jak píše web 12bodů. Někteří řidiči však o stavu svého bodového konta nemají ani tušení a to by se mělo změnit.

Češi jezdí moc rychle

Od příštího roku by měla platit novela zákona o silničním provozu, která zjednodušuje bodový systém a naopak zpřísňuje sankce za nejzávažnější přestupky, jak jsme na Událostech247 informovali už dříve. Mezi nejčastěji trestané dopravní přestupky patří v Česku překročení povolené rychlosti, špatné parkování nebo jízda na červenou. Nový bodový systém jasně rozliší vážné přestupky od těch bagatelních.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Od příštího roku se zvýší sazba za některé pokuty

Od 1. ledna 2024 by měli mít řidiči o svých případných trestných bodech přehled. Portál dopravy jim totiž bude umět poslat informaci v případě, že se změní jejich stav na jejich bodovém kontě, protože začne platit novela vyhlášky č. 31/2001 Sb., o řidičských průkazech a o registru řidičů, kterou schválila Legislativní rada vlády. Do portálu se můžete přihlásit pomocí bankovní identity, občanky nebo třeba mobilním klíčem eGovernmentu.

SMS zprávy týkající se přestupků

Každý řidič by měl vědět aktuální stav svého bodového konta. Na Portálu dopravy od 1. ledna tedy zavádíme možnost požádat i o zasílání všech bodových změn jednoduše a pohodlně třeba do mobilu. K odběru notifikací se řidič přihlásí zdarma přes Portál dopravy,“ cituje web Měšec ministra dopravy Martina Kupku. Zájemci budou mít na portálu na výběr tři možnosti, jakým způsobem si notifikace nechat zasílat. Buď prostřednictvím SMS, e-mailu nebo aplikační notifikace v prostředí Portálu dopravy a Portálu občana.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Řidiči si budou moci vybrat, zda jim policie bude zmíněné SMS zprávy posílat

Dá se tedy očekávat, že ti, kdo nedodrží předpisy, budou od policie dostávat nepříjemné SMS s výší pokuty. Za překročení rychlosti to nově bude až 25 tisíc korun. Ta samá výše pokuty může být také za jízdu na červenou. „Já jezdím podle předpisů, možná někdy až moc pomalu. Pokutu jsem dostala už před lety. Takže myslím, že zvyšování pokut i jejich zasílání přes zprávy je v pořádku, aby se nikdo nemohl vymlouvat, že o tom neví. Já mám naštěstí zatím bodové konto bez postihu,“ popsala Událostem247 paní Martina ze Sokolnic.

Co si o novince myslíte vy? O váš názor se s námi podělte v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články