V Česku brzy končí velká banka: Máte u ní účet? Kdo si do 30. listopadu nevybere peníze, ten o ně nenávratně přijde

V Česku končí velká banka. Lidé by si měli převést peníze jinam, jinak o ně mohou přijít.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

V posledních letech se stává, že v Česku zanikají některé bankovní ústavy. Činnost tu ukončily třeba Živnostenská banka, Zuno nebo eBanka. Teď si své peníze musí ohlídat také klienti Hello bank, která už na jaře oznámila, že na českém trhu končí. Psal o tom web Novinky. Banku provozuje finanční skupina BNP Paribas Personal Finance.

Účet bude aktivní jen do konce listopadu

Zákazníci Hello bank by se měli mít na pozoru. Platební účty a spotřebitelské úvěry budou mít k dispozici jenom do konce letošního listopadu. Vyplývá to z výpovědí, které začala rozesílat klientům. Informuje o tom web Peníze. Lidé by proto měli myslet na to, aby si včas převedli své peníze jinam, pokud tak už neučinili. Banka jim doporučuje také archivaci výpisů a dalších dokumentů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Hello bank v Česku brzy končí

Jak napsal server Finance, pokud jakákoliv banka končí, klienti mají své peníze pojištěné. Ale jenom do určité výše, konkrétně do 100 000 eur, tedy momentálně něco málo přes 2,4 milionu korun. Tyto peníze by měly být ze zákona pojištěné, ovšem cokoliv nad tuto částku už ne. Pojištění se navíc nevztahuje na téměř žádné investice, jakými jsou například dluhopisy, akcie a další. I tyto peníze jsou tak v potenciálním ohrožení. Od prosince už se klienti banky nedostanou do elektronického bankovnictví. Vše by si tak měli převést a vyřešit nejpozději 30. listopadu 2023.

Hello bank oznámila odchod z českého trhu na začátku dubna, kdy přestala nabízet klientům nové produkty. Banka v Česku původně působila jako společnost Cetelem, která poskytovala spotřebitelské úvěry. Později získala bankovní licenci a od roku 2017 se jmenuje Hello bank. Podle posledních zveřejněných údajů z roku 2022 měla v Česku zhruba 343 tisíc klientů, píše web Peníze. „Docela mě to překvapilo, byla jsem klientkou Hello bank už od začátku. Účet jsem si ale už v květnu zrušila a mám ho v Air bank,“ řekla Událostem247 Jarka Borovská z Kroměříže.

Co dělat, abyste nepřišli o peníze

Spotřebitelské úvěry včetně kreditních karet Hello bank převezme Česká spořitelna. Na transakci se banky dohodly na konci července. Banka o tom informuje na svém webu. Objem spotřebitelského úvěrového portfolia Hello bank činil ke konci letošního května přibližně 8,8 miliardy korun. Do spořitelny by mohlo přejít zhruba 200 tisíc klientů. Běžné a spořící účty do České spořitelny nepřejdou. Hello bank se v dubnu dohodla, že její klienty může adresně oslovit Komerční banka a nabídnout jim přechod vkladů. 

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Klienti Hello bank by si měli vše včas urychleně vyřešit

Klientům, kteří tuto možnost nevyužili, se od července vklady v Hello bank přestaly úročit a od prosince už jejich účet nebude aktivní. Banka na svých internetových stránkách píše, že je bude o dalším postupu ještě podrobně informovat s tím, že veškeré informace klienti najdou ve svém internetovém bankovnictví. Klienti byli vyzváni, aby bance oznámili nové číslo svého účtu, kam jim po zrušení toho stávajícího pošle případný zůstatek. K dispozici je formulář přímo od banky.

Máte účet u zmíněné banky? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články