Nebezpečí na talíři: Vajíčka, kterých byly plné regály, byste nikdy neměli jíst. Pouhým dotykem skořápky si přivodíte velké problémy

Syrová vejce mohou obsahovat bakterie, které po konzumaci způsobí řadu potíží. Aktuálně se závadná bakterie objevila v polských vejcích.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Vejce jsou běžnou surovinou, kterou denně v kuchyni používá většina lidí. Podobně jako ostatní potraviny, také vajíčka však v poslední době výrazně zdražila. Lidé proto často sahají po značkách, které jsou levnější. Ne vždy se to ale vyplatí a někdy taková vejce mohou být doslova nebezpečím na talíři. Například v Polsku se nedávno v regálech objevila vejce, která by lidé kvůli jejich závadnosti rozhodně neměli jíst.

Pouhý dotek skořápky může přenést nebezpečné bakterie

Ve vejcích byl zjištěn výskyt bakterie Salmonella, která může způsobit vážné zažívací potíže jako jsou průjmy, zvracení a horečky. U citlivých skupin, kterými jsou děti, senioři nebo lidé s oslabeným imunitním systémem může být infekce dokonce život ohrožující. Varování od polských úřadů by proto lidé rozhodně měli brát vážně. Stejně tak by lidé neměli brát na lehkou váhu prevenci šíření bakterií, jako je důkladné mytí rukou po manipulaci s vejci i pouhými skořápkami.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Vejce jsou pro většinu lidí běžnou součástí vaření.

Na problém upozornila polská Státní hygienická inspekce (Sanepid) a Ministerstvo zdravotnictví, jež varují před konzumací těchto populárních vajec. Konkrétně se jedná o královská vejce třída A balená po 10 kusech s datem spotřeby do 18.06.2023 šarže 3PL14371391. Kromě toho polská veterinární inspekce informovala, že závadná vejce z totožného chovu snesená ve stejnou dobu jsou rovněž v obalech pod značkou Jaja Mazowieckie. Konkrétně se jedná o vejce třídy A, jež jsou balena po 6 kusech.

Ohroženi mohou být i Češi

Zejména v poslední době začala řada lidí z tuzemska jezdit na nákupy do sousedního Polska, kde je mnoho potravin výrazně levnějších. Především tito lidé by si proto měli dávat dobrý pozor, které produkty v zemi kupují. V případě, že zmíněná vejce již mají doma, rozhodně by se jich měli zbavit.

iZdroj fotografie: Adoscam/ Creative Commons / CC BY
Čeští chovatelé drůbeže se obávají o udržitelnost svého podnikání.

Komu naopak nízké ceny polských vajec nedělají úplně dobrou službu jsou čeští chovatelé. Vejce ze sousední země totiž vstupují i na český trh a nízkým cenám mnozí čeští drůbežáři nedokáží konkurovat. Tuzemští producenti proto upozorňují na možné dopady. Varují dokonce i před tím, že levné polské produkty mohou ohrožovat udržitelnost jejich podnikání a farmy tak mohou brzy skončit opuštěné a zarostlé křovím.

Zdroj: Blesk

Jezdíte na nákupy do Polska? Pokud ano, do kterých měst nejčastěji?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články