V zimě 2023/24 hrozí řidičům pokuta, o které pravděpodobně nikdy neslyšeli. Policii dochází trpělivost

Pokud v zimě řídíte auto, dejte si dobrý pozor na jednu věc. Možná o tom nevíte, ale můžete za ni dostat pěkně mastnou pokutu.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

V zimě nastává pro řidiče řada změn. Nejen že si musí zvyknout na to, že silnice může být kluzká, namrzlá či pokrytá sněhem. Ještě navíc jim hrozí pokuta, kterou by v létě nikdy nedostali. A dost možná o ní ani nikdy neslyšeli. Jedná se totiž o prohřešek, u kterého by nejspíš mnohé ani nenapadlo, že by mohl být problematický. Bohužel, policii již s některými řidiči dochází trpělivost a neváhají proto toto pochybení trestat pokutou.

Tato pokuta v zimě může hrozit každému

Konkrétně sankce hrozí v zimních dnech, kdy jsou auta zamrzlá či pokrytá sněhem. Je totiž zakázané jezdit v autě „na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran“, uvádí web Garáž. Stejně tak, v případě že řidič veze náklad, nesmí na něm být led, který by mohl ohrozit ostatní účastníky provozu.

Porušit toto nařízení se skutečně nevyplatí. Jak již dříve psaly Události247, policie může za tento nešvar udělit pokutu 2000 korun, ve správním řízení pak hrozí pokuta až 2500 korun. A co víc, kromě toho může být taková jízda nebezpečná. Kromě námrazy na sklech je pak ohrožující také sněhová čepice, která snadno může ze střechy auta sjet a čelní sklo zasypat.

Policistům dochází trpělivost

Dokazuje to příběh řidiče Martina, o němž píše web Autozine. Ten se dostal s policisty do křížku za špatný výhled z vozidla. Důvodem přitom nebyla námraza či vrstva sněhu, neboť to vše podle svých slov řidič očistil. Problémem bylo, že mu nefungoval ostřikovač skla. „Čelní sklo bylo špinavé od břečky, kterou házela kola ostatních aut. Výhled nebyl ideální, ale nevěnoval jsem tomu pozornost,“ popisuje příčinu nespokojenosti policistů, kteří ho zastavili. A i když tentokrát se celá věc obešla ještě bez pokuty, pro příště to platit nemusí.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Sníh na střeše či skle auta může být nebezpečný

Pokud se vám pokuta nechce platit, a zároveň nesnášíte každodenní škrabání a odmetání auta, existuje snadný způsob, jak se tomu všemu vyhnout. Je jím zaparkovat auto v garáži či parkovacím domě. Nejenže zde nesněží, ale obvykle zde bývá i o něco tepleji než venku a okno díky tomu jen tak nezamrzne. „Kromě toho bývá v garáži i menší vlhkost než venku, což snižuje riziko vzniku koroze,“ uvedl pro web iDnes další výhodu Petr Přichystal ze společnosti Lomax.

Věděli jste, že za tento prohřešek hrozí pokuta? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články