Varování: Kdo si u své banky do konce roku 2023 nepohlídá jednu věc, ten nenávratně přijde o peníze. Týká se to i vás?

Před koncem kalendářního roku by si klienti bank měli pohlídat své platby. Mohlo by se jim totiž stát, že nezaplatí něco důležitého.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Česká bankovní asociace na svém webu upozornila, aby lidé v posledních dnech roku věnovali zvýšenou pozornost termínům svých finančních transakcí. Pokud totiž chtějí, aby jejich operace banka zúčtovala do konce roku 2023, měli by si ohlídat lhůty pro zadání platebních příkazů. Musí také počítat s tím, že některé pobočky mají v posledních dnech roku jinou otevírací dobu.

Na co si dát pozor

Potřebné informace a přehledy doporučených termínů, jak a kdy nejlépe zaplatit, jsou na webových stránkách bank. „Zavedení okamžitých plateb výrazně zrychlilo převody peněz mezi mnohými bankami, a tak lze v řadě z nich platit doslova na poslední chvíli. Nicméně není dobré se na to bezvýhradně spoléhat, proto určitě doporučujeme v důležitých případech posílat peníze s dostatečným předstihem,“ radí expert ČBA na platební styk a peněžní oběh Tomáš Hládek.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Lidé by neměli zapomínat na včasné vyřešení všech důležitých plateb

Klienti by si měli například ověřit, jestli zaplatili příslušné částky v rámci stavebního či penzijního spoření, na což je vázáno poskytnutí státního příspěvku. Na účet stavebního spoření je potřeba pro získání maximální státní podpory 2000 korun vložit v daném kalendářním roce 20 tisíc korun. U penzijního spoření je potřeba na účet v příslušném měsíci zaslat sjednaný účastnický příspěvek. Jeho minimální hranice činí 300 korun. Podle jeho výše je pak odstupňována státní podpora.

Co se od roku 2024 změní

Potřebné informace a přehledy doporučených termínů, jak a kdy nejlépe zaplatit, jsou na webových stránkách bank. Stručný přehled najdete zde.Tohle si pamatuji už od loňska, kdy mi došlo upozornění z banky. Letos mám naštěstí zaplaceno včas,“ řekl Událostem247 pan Miroslav z Hustopečí na Břeclavsku. Klienti by neměli zapomínat také na to, že podpora stavebního spoření se od roku 2024 sníží na polovinu. Může za to vládní balíček úspor.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Na stavební i penzijní spoření přispívá i stát zmíněnými příspěvky

V roce 1993 přitom začínala na 4500 korunách ročně. Spořitelny slibují, že zmodernizují svou nabídku a pomůžou s úsporami energií. Už dříve na to upozornil web Peníze. Smlouvy o stavebním spoření, které jsou už uzavřené, obdrží za letošní rok státní podporu podle stávajícího zákona, tedy nejvýše 2000 korun. Od ledna 2024 už bude státní podpora poloviční. Ke snížené státní podpoře přidá stavební spořitelna z vlastní kapsy prémii ve stejné výši. Takto bude doplácena snížená státní podpora za roky 2024 až 2028, píše web Stavebky.

Máte všechny důležité platby vyřízené? Podělte se o to s námi v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články