Vláda bude důchodcům vracet peníze. To, co na nich ušetřili, jim pěkně vrátí. Tisíce korun měsíčně půjde do kapes těchto seniorů

Čeští důchodci se v poslední době ocitli ve víru změn. Vláda jim nejprve peníze vzala, teď by je zase mohli dostat zpátky.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Od ledna 2024 by měl činit průměrný starobní důchod zhruba 20 693 korun, to je asi o 360 korun více než letos. Psal o tom web E15. Nárůst je tedy oproti předchozímu roku o více než 400 korun nižší. V návrhu státního rozpočtu na příští rok s tím počítá ministerstvo financí. Senioři si polepší díky zvýšení základní výměry důchodu, která je pro všechny důchodce stejná a vychází ze zákonných předpisů. V roce 2023 je základní výměra celkem 4040 korun, píše dále web.  

Stížnost míří k Ústavnímu soudu

Novela zákona o důchodovém pojištění zahrnuje také úpravu mimořádných valorizací penzí, které by nově měly být nahrazeny dočasným plněním. Příspěvky se budou vyplácet automaticky k penzi při vyšší než pětiprocentní inflaci, pokračuje web E15. Nebudou však trvalou součástí důchodu, takže se nepromítnou do pravidelné lednové valorizace. Daná podmínka musí být naplněna v nejbližším červenci nebo ve lhůtě čtyř měsíců, pokud bude podmínka splněna v dubnu, květnu nebo v červnu.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Důchodci by v případě vyhovění podnětu Ústavním soudem měli dostat alespoň část peněz zpět

Seniorům se však může blýskat na lepší časy. Hnutí ANO totiž dokončuje další podání k Ústavnímu soudu kvůli zpřísnění pravidel pro předčasné důchody. Psal o tom web ČT24. Opozice se na soud obrátila už na jaře kvůli zkrácení červnové mimořádné valorizace penzí.

Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček si myslí, že pokud soud oběma podnětům vyhoví, bude to znamenat pád vlády. Vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka však nepředpokládá, že by Ústavní soud obě novely zrušil. Zároveň uvedl, že návrh důchodové reformy předloží začátkem října.

Vláda na nás kašle, říká seniorka

Pokud by ANO u soudu uspělo, musela by vláda zřejmě seniorům část peněz „vrátit“. Pro některé důchodce to přitom znamená nemalé peníze. U vyšších důchodů může jít až o nižší tisíce měsíčně, které se navíc nadále propíší do valorizací v dalších letech, píše web Echo24. Důchodce s průměrnou penzí pak přišel do konce roku zhruba o sedm tisíc korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Důchody jsou ve společnosti hojně diskutovaným tématem

Pro státní rozpočet, v kterém se nyní vedou boje o každou miliardu navíc, by kladné rozhodnutí soudu znamenalo nemalou sekeru. Jen za letošní rok se snížením mimořádné valorizace ušetřilo téměř 20 miliard korun, píše dále web E15. „Mám pocit, že na nás vláda poslední dobou kašle. Všechno se zdražuje a pokud mám důchod 16 tisíc korun a po zaplacení povinných poplatků mi zbudou 4000, to není ani pořádně na nákup jídla,“ řekla Událostem247 Marie Bendová z Břeclavi.

Myslíte si, že by vláda měla alespoň část ušetřených peněz důchodcům v budoucnu vrátit? Řekněte nám váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články