Je to tady: Vláda jde podojit české seniory. Důchod, se kterým počítali prostě nedostanou

Inflace se v lednu přehoupla přes 5 procent. Podle zákona tak v červnu musí proběhnout další mimořádná valorizace důchodů.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Valorizace důchodů, která proběhne letos v červnu, bude jednorázově omezená. K tomuto kroku vede vládu potřeba šetřit a České důchody přinesly informace o jeho dalších podrobnostech. Česká správa sociálního zabezpečení nyní upřesnila, jak bude zvýšení důchodů probíhat a kdy důchodci obdrží oznámení o valorizaci. Jednorázové snížení proběhne pomocí změny zákona. Starobní důchody vzrostou průměrně o 755 Kč a průměrný důchod dosáhne 20 210 Kč. Je tak očividné, že snížením valorizace chce vláda alespoň částečně podojit české důchodce.

Zamezit dalšímu rozevírání nůžek mezi chudými a bohatými

Současné omezení valorizace částečně zmírňuje výrazné rozdíly mezi nízkými a vysokými důchody. To bývalo markantní právě u mimořádných valorizací, připomínají České důchody. Nová legislativní úprava má pomoci hlavně těm nejchudším penzistům, protože zvýšení bude více rovnostářské. Například důchod ve výši 10 000 korun se zvýší o 538 korun. Důchod ve výši 25 000 korun pak o 833 korun. Právě penzisté s vyššími důchody tak můžou být ochuzeni a nemusí prostě dostat důchod, se kterým ještě pár měsíců zpátky počítali.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dočasný příspěvek dostanou důchodci, pokud inflace překročí 5 %

Tématu limitované valorizace se opakovaně věnovaly Události247. Podle ekonoma Víta Hradila je i současné vládní opatření pouhým prvním krůčkem, byť správným směrem. „Jen toto samo o sobě ovšem nevyřeší dlouhodobý důchodový schodek,“ vysvětlil Událostem247. „Problém zvaný neudržitelnost to pouze zmírňuje. Musíme si uvědomit, že nejpozději ve 40. – 50. letech dojde k tomu, že systém se sám neufinancuje. Určitě musíme očekávat další kroky.“

Mladí nesmějí být naivní. Jaký dostanou důchod záleží jen na nich

Osmasedmdesátiletý emeritní ředitel základní školy Viktor Konečný patří mezi aktivní seniory a zajímá se o politiku. „Všechno souvisí se vším,“ vyjádřil se pro Události247. „Přece se nemůžu dívat na částku, kterou dostanu, bez ohledu na to, co se děje kolem. Vnuk pracuje v ekonomickém institutu a často s ním o všem diskutuji, i o státním rozpočtu. Ale i bez něj vidím, že dnešní mladí jsou naivní, pokud čekají, že jednou dostanou důchod jako jejich dědové!“

iZdroj fotografie: Depositphotos
MPSV v čele s ministrem Jurečkou kvůli valorizaci čelí ústavní stížnosti opozice

České důchody upozorňují, že současná mimořádná valorizace důchodů bude pravděpodobně poslední. Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo novelu zákona, která má její podobu změnit. Podle návrhu má mimořádnou valorizaci nahradit dočasný příspěvek k důchodu, který bude mít dvě části a kompenzovat míru inflace. Fixní část má činit polovinu příspěvku odpovídající průměrnému důchodu. Variabilní pak má být stanovena na základě úrovně průměrného důchodu.

Byla vám už vyplacena červnová penze?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články