Vláda jde tvrdě po našich penězích: Čechům už 1. ledna 2024 vytáhne z peněženek všechny úspory

Lidé budou muset od příštího roku opět sáhnout hlouběji do svých peněženek. Chystá se totiž další zdražování.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Domácnosti a firmy budou od příštího roku opět platit poplatky za obnovitelné zdroje tak, jako tomu bylo až do loňského září. Stát už je totiž plně hradit nebude. Za každou spotřebovanou megawatthodinu tak budou domácnosti a firmy znovu platit poplatek ve výši 599 korun. Psal o tom web Novinky. Stát tento krok odůvodnil klesajícími cenami energií a tím, že podpora už pro lidi není potřeba.

Výdaje navíc až několik tisíc korun

Částku téměř 600 korun platily domácnosti a firmy jako příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů od roku 2014 a většina z nich o tom možná neměla ani tušení. Od loňského října, a tedy i po celý rok 2023, za domácnosti tento poplatek hradil stát. Bylo tomu tak proto, aby jim v období vysokých cen energií finančně pomohl. Jak píše web iDnes, s tím však bude od ledna 2024 konec. „Platí to, co bylo řečeno, tedy že poplatek je odpuštěn do konce letošního roku,“ potvrdil premiér Petr Fiala.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Pro domácnosti může rozhodnutí vlády znamenat, že si ročně připlatí až několik tisíc korun na energiích

Pro domácnost, která elektřinou jen svítí a pohání běžné spotřebiče, to bude znamenat roční výdaje navíc zhruba 1 500 až 1 800 korun. Tedy 125 až 150 korun měsíčně, píše dále iDnes. Domácnost, která elektřinou svítí, vaří, ohřívá s ní vodu i topí, pak ale na poplatku ročně zaplatí zhruba 5400 Kč. Pro některé lidi to může znamenat i to, že po tak rapidním zvýšení ceny bude muset sáhnout do svých úspor a tím pádem o ně nenávratně přijdou.

Přijdu o to, co jsem pracně ušetřila, říká žena bez práce

Podle premiéra Petra Fialy by však nemělo mít opětovné zavedení poplatku za obnovitelné zdroje na domácnosti vážnější dopad. „Teď jdou ceny energií dolů a podle vyjádření většiny expertů by pokles měl pokračovat. To je důvod, aby stát a daňoví poplatníci přestali dotovat ceny, jak tomu bylo dosud,“ cituje premiéra web TN. „Tak to mi nepřijde zrovna dobré, protože jsem konečně něco ušetřila a teď o to zase vlastně přijdu,“ řekla Událostem247 Marta Benešová z Brna, která navíc nedávno přišla o práci.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Ceny energií byly především loňskou zimu velkým tématem

Rodiny, které by to mohlo dostat do tíživé situace, však mohou podle ministra financí využít jiné formy podpory. „Plošné hrazení poplatku za obnovitelné zdroje se dotýká těch, co ho potřebují, ale i těch, co ho nepotřebují. Pro ty potřebné, kteří by měli potíže hradit i nyní stabilizované ceny energií, máme sociální síť a příspěvek na bydlení,“ uvedl Zbyněk Stanjura. Jak vysoký poplatek za obnovitelné zdroje budete platit zrovna vy, si můžete spočítat na kalkulačce na webu Peníze.

Co si o znovuzavedení poplatku myslíte vy? O váš názor se s námi podělte dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články