Vláda jde z Čechů vyždímat poslední peníze: Kdo nezaplatí, ten si doma nezatopí

Zdá se, že vláda již letos svým obyvatelům s drahými energiemi nepomůže. Ceny přitom mohou opět vyletět nahoru.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Inflace drtí mnoho Čechů již řadu měsíců. Nyní se navíc spolu s blížící se zimou začíná znovu ozývat strašák v podobě drahých energií. Mnozí lidé mají loňské problémy s vysokými účty ještě v živé paměti. Zda se letos bude situace opakovat, je otázka. Na rozdíl od loňska se však zdá, že tentokrát vláda Čechům nepomůže a namísto toho je tak v podstatě vyždímá z posledních peněz, které ještě dokáží v době zdražování uspořit. Není se tak čemu divit, že mnozí se obávají, že letos už účty za energie nezaplatí.

Vládní pomoc se konat nebude

Jak připomínají Události247, předešlou zimu vláda mnoha Čechům pomohla tím, že ceny za drahý plyn a elektřinu zastropovala. A i letos původně měla prostřednictvím mnoha miliard korun lidem s drahými energiemi pomoci. To se však nejspíš změní. Vláda totiž zvažuje možnost zastavení dříve avizované dotace ve výši 17 miliard korun, píše web Seznam Zprávy.

Původně měla tato finanční injekce domácnostem kompenzovat skokové náklady za teplo v loňském a aktuálním roce. Konkrétně měly tyto peníze putovat k teplárnám, jež měly následně finance použít na snížení cen energií pro své klienty, uvádí web Lidovky. Nyní je ale evidentně všechno jinak a vypadá to, že v zimě bude platit jednoduché pravidlo. Kdo nezaplatí klidně i vysoké částky, ten si doma nezatopí.

Vláda zařadila zpátečku

Z dotace mělo profitovat přibližně 80 tisíc domácností, které však nejspíš budou mít smůlu. Pro mnohé je přitom tato zpráva šokující. Ceny tepla v minulém roce dramaticky vzrostly a lidé se tak mohou po právu obávat, že se tato situace bude znovu opakovat. To ostatně potvrzují také Seznam Zprávy, podle kterých bude minimálně elektřina drahá i příští rok.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Loňské zastropování cen energií se už zřejmě letos opakovat nebude

Důvodem mohou být mimo jiné i distribuční poplatky, které mají od ledna výrazně zdražit. „U plateb za distribuci bude muset dojít k meziročnímu zvýšení o 15 až 25 procent,“ cituje web Novinky marketingového ředitele dodavatele energií Centropol Jiřího Matouška. To by pro domácnosti mohlo znamenat příplatky klidně i v řádech stovek korun měsíčně. A to může být pro některé z nich nyní, kdy mají rodinné rozpočty velmi napjaté, již skutečně razantní zvýšení.

Bojíte se, že letos budou ceny energií opět vysoko? Dejte nám vědět, co si o věci myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články