Vláda rozhodla: Cena piva bude už od 1. ledna 2024 astronomická, připravte se

Když chce stát vylepšit rozpočet, vyplatí s jí často zdražit to, co mají lidé nejraději.

i Zdroj fotografie: Juan de Vojníkov / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Zdražování se stalo běžnou součástí našich životů. Kromě potravin či pohonných hmot si musíme připlácet také za věci, které běžně k životu nepotřebujeme. Jednou z nich je nejmilovanější nápoj Čechů, pivo. Psali jsme na Událostech247 o tom, že Česká republika je na prvním místě ve statistice spotřeby piva na osobu. Například v roce 2020 vypil každý Čech průměrně 181 litrů piva. Na druhé příčce je Rakousko s 97 litry piva na osobu.

Pivo bude stát až sto korun

Ve větších městech se cena piva pohybuje nejčastěji okolo 60 korun, a to i u běžných značek. Za speciály si lidé připlatí ještě mnohem více. Informovali jsme na Událostech247 například o oblíbené pražské pivnici Vrátnice, ve které stojí některé druhy piva typu IPA či APA i 79 korun za 0,3 litru. Po zvýšení DPH to pak může být až astronomických sto korun. Pivaři tak budou muset kvůli svému oblíbenému moku sáhnout do svých kapes o dost hlouběji.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Nejenom točené pivo brzy podraží

Do konce roku 2023 zdraží zlatavý mok většina velkých pivovarů. V příštím roce navíc výrazně podraží i čepované pivo kvůli změnám v oblasti daně z přidané hodnoty. Od října zdražuje pivo Plzeňský Prazdroj. Plzeňské čepované pivo podraží zhruba o korunu, balené pak o korunu padesát. Zdražení ve stejné výši očekává také Budějovický Budvar, který cenu navýší v listopadu nebo prosinci. O korunu dražší bude v hospodách i pivo Bernard, píše web Podnikatel.

Zdražování zdaleka nekončí

Do cen čepovaného piva zasáhne jeho plánovaný přesun do základní 21procentní sazby daně místo současné snížené 10procentní sazby, připomíná web Finance. O kolik se zvýší cena vašeho oblíbeného „lahváče“ si můžete spočítat na této kalkulačce. Vesměs se tedy zvednou ceny o korunu za půl litru. Obratem proto počítají se zdražením piva i restaurace, píše web ČT24. „Z čepovaných piv piji jen Plzeň, která je drahá odjakživa. Zase tak často však do hospody nechodím, takže ze zdražování si nic nedělám,“ řekl Událostem247 Tomáš Knotek z Přerova.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Pivo je v Česku jedním z nejoblíbenějších nápojů

Ceny piva v posledních letech rostly velmi výrazně. Nejvýrazněji pak v posledních dvou, píše dále ČT24. V červenci předcovidového roku 2019 stál půllitr čepovaného dvanáctistupňového piva v průměru 40,50 koruny. Tento rok v létě to bylo 54 korun. Za poslední rok zdražilo pivo o čtyři koruny, předtím za rok dokonce o 5,40. Experti navíc předpokládají, že se růst cen chmelového moku nezastaví, takže pivaři musí počítat s tím, že je jejich „záliba“ bude stát čím dál víc peněz.

Pijete pivo často? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články