Vláda se rozhodla podojit Čechy na daních. Nejhůř dopadnou ti nejchudší

O tom, že je nutné šetřit, mluví vládní představitelé již dlouho. Změny, které se chystají zavést, však tvrdě dopadnou prakticky na všechny skupiny obyvatel.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Hrozivě vysoká inflace trápí Čechy již řadu měsíců. Zdražování se týká prakticky všech produktů a služeb, které lidé běžně využívají. Mnozí tak musí šetřit, kde se dá. Často přitom i v těch nejzákladnějších oblastech jako jsou nákupy jídla či spotřeba energií. Aby toho nebylo málo, čeká lidi další tvrdá rána. Vláda se totiž rozhodla podojit Čechy na daních. Podle všeho to navíc vypadá, že nejhůř dopadnou ti nejchudší.

Čechy čekají krušné časy

Mnoho lidí už nyní neví kudy kam. Ekonomická situace českých domácností se za poslední dobu razantně zhoršila a lidé tak počítají každou korunu. Plánované změny v daňovém systému, které se vláda chystá zavést, pak Čechům rozhodně nepomohou. Spíš naopak. A co hůř, nejvíc dopadnou na ty nejchudší skupiny obyvatel, kteří mají už nyní hluboko do kapes. Hlavní obrysy úsporných opatření vláda představila již na jaře, jak informovaly Události247. Reálné dopady se však teprve ukážou.

Vláda představila konsolidační balíček. Nejvíc zaplatí dnešní třicátníci a čtyřicátníci

Vládní politici se chystají sáhnout lidem na peněženky jednoduchým způsobem. Výrazně omezí nejrůznější slevy na dani, které občané v České republice využívají jako úlevu. Toto rozhodnutí ale nejvíce zasáhne právě ty, kteří si pokles příjmů nemohou dovolit. Jednou z obětí těchto opatření budou studenti, kteří kvůli nemožnosti naplno pracovat a vydělávat rozhodně nemají peněz nazbyt. Skončí totiž takzvaná sleva na studenta, která nyní činí více než 4 tisíce korun.

Uskromnit se budou muset i rodiny s dětmi

Změny se také dotknou například slevy na manželku, která byla dříve snadno dostupná pro všechny manžele. Nyní však tato pomoc rodinnému rozpočtu bude pro mnohé omezena. Změna se týká párů, kde příjem jednoho z manželů dosáhne hodnoty 1,5násobku průměrné mzdy. V těchto případech se začne sleva postupně snižovat. Tento krok může způsobit, že některé rodiny budou muset přeorganizovat své rozpočty a hledat jiné způsoby, jak ušetřit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
České rodiny budou muset šetřit i v základních oblastech života

Další příspěvek, kterým je školkovné, pak chce vláda rovnou zrušit. Dosud díky němu rodiny mohly získávat náhradu výdajů vynaložených za umístění dítěte do předškolního zařízení. To však může mít zásadní dopad na rozpočty domácností, zejména u rodin s více dětmi. Mnoho z nich se tak bude muset výrazně uskromnit a nejednu rodinu dost možná čeká i nutnost najít si další formy přivýdělku.

Zdroj: Podnikatel

Jsou podle vás chystané změny na daních v pořádku? Napište nám, jak vás opatření ovlivní

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články