Vláda si na české seniory přichystala podpásovku: Vezme jim peníze přímo z jejich peněženky

Na české důchodce se hrne jedna špatná zpráva za druhou. Vypadá to, že vláda jim už moc finančně nepomůže.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Důchodová reforma se přehoupla do další fáze. Schválili ji poslanci a teď míří do Senátu. Změn nastane hned několik. Od ledna příštího roku by měl činit průměrný starobní důchod zhruba 20 630 korun, což je asi 400 korun více než letos. Nárůst je přitom oproti předchozímu roku o více než 400 korun nižší, připomíná web E15.

Letos už senioři peníze navíc nedostanou

I když meziměsíční inflace roste, na další mimořádnou valorizaci důchodů to zatím nevypadá. Psal o tom web České důchody. Nárůst inflace mezi červnem a červencem byl 0,5 procenta, což je úroveň srovnatelná s obdobím před dvěma lety. To také vedlo k první mimořádné valorizaci v červnu 2022. Další vývoj je však zatím nejistý a pravidla valorizací se mají brzy změnit. Vývoj meziměsíční inflace se promítá do řádné i mimořádné valorizace důchodů.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Budoucí vývoj důchodů zřejmě nebude pro peněženky českých seniorů příliš pozitivní

Řádná valorizace v lednu příštího roku bude zohledňovat inflaci do letošního června. Od července se tedy sleduje inflace pro valorizaci v lednu 2025 nebo pro případnou mimořádnou valorizaci, která by nastala, pokud souhrn meziměsíční inflace dosáhne 5 procent, píše web České důchody. Letos už se důchodci žádné další mimořádné valorizace nedočkají. Pokud by však růst cen pokračoval podobným tempem, nedá se vyloučit mimořádná valorizace během roku 2024.

Experti se v názorech různí

Podle ekonoma Lukáše Kovandy už letos navíc inflace klesat nebude. „Meziměsíční růst cen v červenci zrychlil z červnové úrovně 0,3 procenta. Meziroční inflace tak klesá zejména z důvodu vysoké loňské základny meziročního srovnání. V příštích měsících proto už nelze čekat tak výrazný pokles meziroční inflace, jak byl patrný v první letošním pololetí. Zejména právě z toho důvodu, že zeslábne efekt vysoké základny meziročního srovnání,“ uvedl Kovanda.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Peníze ve vládním rozpočtu chybí dlouhodobě

Guvernér České národní banky Aleš Michl uvedl, že výraznější pokles inflace nastane až příští rok. „Do dvou měsíců se zřejmě dostaneme pod 10 procent. Co se týká dalšího výhledu, aktuálně vidíme jako bankovní rada rok 2024 jako nadějný pro dosažení nízké inflace. Inflace se ale může ukázat jako více perzistentní, než si teď myslíme. Pokud by do toho ožila poptávka, pak zvýšíme v takovém případě sazby. Nesmíme nic podcenit,“ řekl guvernér v rozhovoru pro web Novinky.

Je tak očividné, že vláda si na české seniory přichystala podpásovku. Nejenomže se s dalšími mimořádnými valorizacemi letos nepočítá, i přesto, že inflace je stále relativně vysoká, ale řádné valorizace také nebudou tak vysoké, jak někteří důchodci ještě donedávna očekávali. Dá se tak říct, že důchodcům, kteří s podobnými přídavky počítali, vezme vláda dříve slíbené peníze.

Myslíte si, že by vláda měla změnit přístup k navyšování důchodů českým penzistům? Dejte nám váš názor vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články