Vlakem a autobusem zdarma: Řidiči, nechte klíčky od auta doma, výhodnější je mít plnou peněženku

Ačkoli cestovat autem je bezesporu velmi pohodlné, zdaleka už to není tak úsporné. Někde navíc lidé mají možnost jezdit městskou hromadnou dopravou zcela zdarma.

i Zdroj fotografie: Adámoz / Creative Commons / CC BY
                   

Vlastnit auto se pro čím dál více lidí stává nedostupným luxusem. Rostou nejen částky za povinné ručení či nutné opravy, ale také dálniční poplatky a ceny pohonných hmot. Mnoho lidí zejména z velkých měst proto od vlastnění automobilů upouští a raději využívá hromadnou dopravu či sdílená auta. Podpořit se tento trend snaží i některé státní orgány.

Řidičů na silnicích možná výrazně ubyde

Příkladem je norské město Stavanger, kde budou všichni obyvatelé od 1. července moci využívat vlaky či autobusy zdarma. Tato novinka může mít výrazný vliv na dopravní návyky obyvatelstva. Bezplatné totiž bude nejen cestování vlakem a autobusem, ale také trajektem či lodí. Cílem vedení města pak je, aby až 70 procent místních občanů přestalo používat auto a namísto toho ve městě jezdili veřejnou dopravou. Mnoho řidičů tak dost možná raději nechá klíčky od auta doma a zvolí výhodnější cestu veřejnou dopravou, díky které jim zůstane peněženka plná.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Cílem opatření je, aby tři čtvrtiny obyvatel Stavangeru využívali hromadnou dopravu.

Odhadované náklady na toto opatření jsou asi 18 milionů dolarů ročně, což je v přepočtu více než 390 milionů korun. Vedení města nicméně věří, že rozpočet bude schopný tyto nemalé částky unést. „Naše obec trvale vykazuje silné roční výsledky, které nám umožňují nabízet tuto bezplatnou službu,“ uvedla k finanční stránce starostka Stavangeru Kari Nessa Nordtun.

Důvodů pro zbavení se auta je řada

Jednou z hlavních motivací je bezesporu ekonomická úspora. Udržování auta je totiž v dnešní době velmi finančně náročné. Náklady na palivo, pojištění, servis či opravy se zvyšují a pro mnoho lidí už vlastnění auta přestává být ekonomicky udržitelné. Nemalou roli může v rozhodování lidí hrát i environmentální uvědomění. Využitím veřejné dopravy místo auta totiž obyvatelé mohou snížit svou uhlíkovou stopu a přispět tak k ochraně životního prostředí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mezi důvody, proč lidé upouští od vlastnění aut, je i ekologie a ohled na životní prostředí.

Jak ostatně vedení města uznává, automobilová doprava je kvůli produkci emisí skleníkových plynů jedním z hlavních zdrojů znečištění vzduchu. V neposlední řadě si pak někteří příznivci od novinky slibují i pozitivní sociální přínosy. Obyvatelé, kteří nemají přístup k vlastnímu autu, totiž díky rozšíření hromadné dopravy budou mít lepší možnosti přepravy, což může zlepšit jejich přístup k pracovním příležitostem, vzdělání a sociálním aktivitám.

Zdroj: Life in Norway

Co si o takovém nápadu myslíte vy, uvítali byste ho i v Česku? Dejte nám váš názor vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články