Vlastní auto vás při spáchaní přestupku nahlásí policii. Systém už funguje v celé EU

Žijeme v digitální době, která nám má zjednodušit život. Ne vždy jsou ale technologie na naší straně.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Systém eCall má povinně nainstalovaný řada vozů. Pokud jste si koupili auto, které bylo schváleno do výroby po 31. březnu 2018, musíte mít tento systém na svém voze povinně. Psal o tom web AutoŽivě.  Ne každý řidič však ví o tom, jakou funkci vlastně tento chytrý systém plní.

Nejde o sledování

Systém eCall funguje ve všech zemích Evropské unie. Pokud se stanete účastníky vážné dopravní nehody nebo většího přestupku, automaticky vás spojí s pracovníky nejbližší sítě pro tísňové volání, vysvětluje web Europa. Ve chvíli, kdy se eCall aktivuje, spojí řidiče prostřednictvím telefonního a datového spojení s pracovníky nejbližšího střediska pro tísňové volání. Tomu jsou také automaticky přeposlány základní údaje, jako je přesné místo a čas nehody, identifikační číslo vozidla a směr jízdy.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Policisté jsou díky systému eCall ihned informováni o místě nehody

Chytrý eCall se aktivuje pouze v případě vážné dopravní nehody, jinak je neaktivní. To znamená, že během běžné jízdy nedochází k žádnému sledování vozidla ani k přenosu údajů, dodává web. Čeští řidiči už se systémem mají zkušenosti, někteří byli i dost nemile překvapení, protože o něm vůbec neměli tušení. Například na mol opilá žena, která bourala, kvůli tomu mohla skončit ve vězení.

O tomto systému vůbec nevím, říká řidič

K nehodě došlo před několika měsíci na Šumpersku. Mladá řidička byla pod vlivem alkoholu a čelně nabourala do zdi jedné z tamních garáží. Nic se jí nestalo, ale krátce po nehodě tvrdě usnula. Psal o tom web Autosalon. Systém eCall náraz zaznamenal a zavolal na linku tísňového volání. Vzhledem k tomu, že dotyčná překročila hranici jedné promile, byla její jízda trestným činem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Systém se aktivuje zejména při vážných nehodách

Systém však minulý rok zachránil život mladému řidiči po nehodě u Českých Budějovic, kde narazil se svým autem do kapličky. Auto, které začalo hořet, samo vyslalo o havárii informaci záchranné službě. Psal o tom web Novinky.Já mám už starší auto, takže tento systém určitě nemám. Je ale asi ostuda, že o něm ani nevím, protože teď to od vás slyším poprvé. Pokud ale člověk dodržuje předpisy, je to skvělá věc,“ řekl Událostem247 Karel Boura z Hodonína.

Jaký je váš názor na systém eCall? Dejte nám váš názor vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články