Vlastní bydlení si v roce 2024 pořídíte za pár Kč. Pospěště si, nabídka je časově omezená

Chtěli byste si pořídit vlastní bydlení? Nyní je to podle všeho výhodnější než kdy dřív.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Ceny domů a bytů v posledních letech rostou a pro čím dál více lidí se stává vlastní bydlení nedosažitelným snem. V nedávné době k tomu pak přispěly i vysoké úrokové sazby, které ještě ztížily žádosti o hypotéky. „Ceny nemovitostí v uplynulých pěti letech výrazně vzrostly a po rychlém zdražení hypoték jsou tyto úvěry pro mladé zájemce prakticky nedosažitelné,“ řekl loni v květnu pro web iDnes šéf fintech startupu hyponamíru.cz Miroslav Majer. Nyní se však zdá, že vlastní bydlení si někteří budou moci pořídit, v nadsázce řečeno, za pár korun.

Bydlení za pár set tisíc?

Češi, kteří mají zájem o koupi vlastního domu či bytu se obvykle připravují na to, že musí počítat s částkami v řádech milionů korun. To však nemusí platit vždy. Jak totiž píše web CNN Prima News, v současnosti se na mnoha místech v Česku objevují příležitosti koupit bydlení za cenu nižší než 1 milion korun, což bylo dříve nepředstavitelné.

Na levný byt do milionu korun samozřejmě nenarazíte všude. Například v Praze či jiných lukrativních lokalitách zůstávají ceny pochopitelně i nadále vysoké. Třeba v regionech jako je Ústecký, Liberecký či Karlovarský kraj už je to ale jiné, uvádí web CNN Prima News. Mnohdy se sice jedná o menší byty, jež jsou často před rekonstrukcí, i tak je však nabídka bydlení za několik set tisíc korun mimořádně výhodná.

Levné byty tu nebudou věčně

Přijdou vám tyto částky jako sci-fi? Opravdu to tak je. Podle webu Deník byla v posledním čtvrtletí loňského roku průměrná cena za metr čtvereční 89 300 korun. „To bylo o 1,8 procenta méně než v předchozím období, cena navíc tehdy klesla již počtvrté v řadě,“ píše web Deník. Tato výhodná nabídka je však, zdá se, časově omezená. Jak totiž mnozí odborníci varují, očekává se, že poptávka po nemovitostech poroste. A spolu s ní se pak logicky bude zvyšovat i cena bydlení.

iZdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC-BY-SA
Levné byty jsou obvykle v méně žádaných lokalitách a často ve stavu před rekonstrukcí

Podle odborníků se zdražování bytů vrátí spolu se zlevňováním hypoték. „Doba očekávání, že byty budou dále zlevňovat, skončila,“ řekl pro web Novinky partner poradenské společnosti KPMG Pavel Kliment. Podle serveru Lidovky by dokonce mohly na konci roku úrokové sazby dosáhnout 4 procent. To by každoměsíční splátky Čechům snížilo i o tisíce korun a tím pádem lze očekávat i růst zájmu o hypotéky. Pokud tedy o vlastním bydlení uvažujete, zdá se, že teď je pro to velmi příznivá doba a není na co čekat.

Uvažujete o koupi vlastního bydlení? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články