Vrátili jste se z dovolené a stalo se vám tohle? Máte nárok na 14 500 Kč

Řada lidí vůbec netuší, že mohou mít nárok na odškodné od dopravní společnosti. Mezi prsty jim tak může protéct několik tisíc korun za jedinou cestu.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Lidé cestující veřejnou dopravou, ať už v EU, ale i při cestách z EU, mají v případě problémů právo na odškodnění. Stanovují jim to totiž evropská nařízení. Tato nařízení se vztahují hlavně na zrušené cesty, cesty s významným zpožděním, či ztrátu zavazadla dopravcem.

Lidé o svých právech v oblasti přepravy často nemají páru

Podle Eduardy Hekšové, ředitelky spotřebitelské organizace dTest, by si lidé měli být vědomi toho, že při cestování mají významná práva. Pro server Novinky však upozornila, že řada cestujících tato práva vůbec neuplatňuje. Buď je totiž neznají, nebo se tím nechtějí zabývat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Cestující by si před cestou měli řádně nastudovat, na co mají v případě zrušeného, či zpožděného letu nárok

Cesty letadlem jsou lidmi hojně využívány především nyní, během letní sezóny. Proto jsou také v tomto období zpoždění a zrušení letů ze strany dopravců nejčastější. Hekšová dále pro Novinky řekla, že pokud je cestujícímu odepřen nástup na palubu, let je zrušen nebo významně zpožděn a pokud let odstartoval z letiště na území EU nebo z třetí země s evropským dopravcem, má cestující právo na péči zdarma. A to včetně ubytování, občerstvení, zajištění přepravy a také na finanční odškodnění.

Odškodné může dosáhnout až výše 14 500 Kč

Pokud však k zpoždění letu dojde kvůli události, kterou aerolinka nedokázala ovlivnit, nárok na odškodnění zaniká. Příkladem je nepříznivé počasí, které dopravci logicky nedokážou nijak ovlivnit. V opačném případě si o odškodné můžete zažádat. Na 250 eur (v přepočtu necelých 6 tisíc korun) mají nárok cestující, kteří absolvovali let do 1 500 kilometrů. 400 euro (zhruba 9 500 korun) je pro všechny lety v rámci EU delší než 1 500 kilometrů a pro ostatní lety od 1 500 do 3 500 kilometrů. Odškodné 600 euro (necelých 14 500 korun) se vztahuje na všechny ostatní lety.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Finanční odškodné od letecké společnosti může být v některých případech poměrně vysoké

Je tak očividné, že pokud jste letěli do daleké destinace a letecký dopravce měl značné zpoždění, můžete si zažádat o zmíněných 14 500 korun. Na stránkách leteckých společností lze většinou najít formuláře, po jejichž vyplnění aerolinka rozhodne, zda máte na peníze nárok. Pokud si nejste jisti, můžete samotné aerolince zavolat na telefonní číslo, aby vám vysvětlila potřebné kroky, které musíte k získaní odškodného učinit.

Zdroj: Novinky

Stalo se vám někdy, že vám na letišti oznámili, že se váš let zpozdí? Pokud ano, zažádali jste si o odškodné? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články