Vrchol nechutnosti: O všemi milovaném sýru z Tesca se zjistily hrozné věci. Tohle opravdu někdo sní?

Nakoupit si v poslední době v obchodě s potravinami nezávadné jídlo se stává téměř adrenalinovým zážitkem.

i Zdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce provádějí pravidelné kontroly kvality potravin a bohužel se jim často podaří odhalit některé nekvalitní výrobky. Nedávno jsme například na Událostech247 informovali o tom, že některé typy balených sýrů italského typu byly v obchodech plesnivé. Například sýr Grana Padano, který se prodával v Tescu.

Plesnivé italské sýry

Pokud máte rádi italskou kuchyni a při vaření těstovin nebo jiných specialit používáte třeba sýr PARMIGIANO REGGIANO, měli byste být při jeho nákupu opravdu opatrní. Ten, který prodávali v Tescu, byste mít doma určitě nechtěli. Jak Státní zemědělská a potravinářská inspekce informovala na svém webu Potraviny na pranýři, u části z kontrolovaných balení se pod neporušeným obalem vyskytovaly kolonie plísní viditelné pouhým okem. 

iZdroj fotografie: SZPI
Sýr byl plísní úplně celý prolezlý

Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení. Proč bylo zboží závadné, se neví. Při kontrole totiž nebyly zjištěny nevyhovující teploty skladování tohoto výrobku a potravina neměla ani prošlé datum minimální trvanlivosti. Tesco má s prodejem italských balených sýrů problémy dlouhodobě. Například zmíněný výrobek GRANA PADANO byl také plesnivý na povrchu. Lidé ho navíc mohou mít ještě doma, protože mu trvanlivost končí až 24. září 2024.

Jak postupovat při vrácení zboží

Někdy se ovšem může stát, že si domů přinesete prošlé zboží, protože jste se zapomněli podívat na datum spotřeby, nebo zjistíte, že je výrobek zkažený. Jak postupovat radí web Kupi. Musíte předložit účtenku, aby bylo jasné, že jste prošlé nebo zkažené zboží nakoupili právě v dané prodejně. „Závadné zboží jsem koupila několikrát, ale už se mi nechtělo vracet zpátky. Kdoví, jestli by mi reklamaci vůbec uznali,“ řekla Událostem247 Marta Vltavská z Hustopečí.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Při vrácení závadného zboží je důležité přinést i účtenku

Řešením je většinou výměna zboží nebo vrácení peněz. O způsobu reklamace rozhoduje prodejce, nikoliv zákazník. Pokud by vám v obchodě nevyhověli, můžete se obrátit na státní kontrolní úřady, jako je Česká obchodní inspekce a Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Takový postup sice nezaručí, že dostanete nové zboží či své peníze zpět, ale dojde k prošetření, jestli obchod postupoval podle zákona.

Koupili jste si někdy jeden ze zmíněných sýru? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články