Všechny tyhle české potraviny v roce 2024 brutálně zdraží. Rychle si udělejte zásoby. Kdo to neudělá, ten se v obchodech nedoplatí

Od ledna nastane v některých oblastech opětovné zdražování. A potraviny nebudou výjimkou. Zjistěte, kterých se růst cen dotkne.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Že mnoho potravin od nového roku nejspíš zdraží psaly Události247 již dříve. Mluvilo se hlavně o tom, že kvůli rostoucím cenám energií či vyššímu DPH na vodné a stočné vzrostou náklady na výrobu potravin, což ve výsledku zvýší i jejich finální prodejní ceny. Nyní už vyplavávají na povrch první konkrétní příklady potravin, které v roce 2024 brutálně zdraží. Pokud jednoho dne nechcete s hrůzou zjistit, že se v obchodech nedoplatíte, raději si rychle udělejte zásoby.

Zdraží zejména mlékárenské výrobky

Zpracování mléka je totiž energeticky poměrně náročné. Rostoucí ceny energií proto budou mít na tento sektor zcela logicky velký dopad. Mléko se musí chladit, pasterizovat, spotřeba energie je tam hodně velká,“ uvedl pro web Deník prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

V Česku brzy astronomicky zdraží klíčové potraviny. Vy jste si ještě neudělali zásoby? Moc času vám už nezbývá

Není se tak čemu divit, že zvyšování cen od ledna oznámila i největší česká mlékárna Madeta. Konkrétně se její produkty zdraží zhruba o 3 až 5 procent, jak píše server Aktuálně. Důvodem jsou, jak jinak než rostoucí náklady na energie a pohonné hmoty.

Vláda si představovala jiný scénář

Kvůli chystanému snížení DPH na potraviny, o kterém psaly Události247 měly jejich ceny poklesnout. To se však bohužel nestane. Tedy minimálně u zmíněné Madety. „Jak můžeme vyhovět přání vlády a především zákazníků, abychom zlevňovali potraviny? Počítáme s velkým, jasným, zřetelným a potvrzeným nárůstem (nákladů) ve všech možných směrech naší činnosti,“ cituje web Novinky generálního ředitele Madety Milana Teplého.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Výrobky mlékárny Madeta od příštího roku zdraží

To se však mnohým vládním politikům nelíbí. Mají nejspíš za to, že na růst cen energií by se firmy vymlouvat neměly. Jak ostatně ve svém příspěvku na sociální síti X připomněl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL): „Tak jako ostatní firmy byla i MADETA podpořena v rámci státní podpory cen energií.“ Další dotace už však podnik od státu čekat nemá.

Nakupujete výrobky mlékárny Madeta? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články