Všem cyklistům letos hrozí velká pokuta. Policie už vydala varování. Výjimky nebudou

Některým řidičům cyklisté na silnicích vadí, protože podle nich tak mohou vzniknout nebezpečné dopravní situace.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Když začala platit povinnost objíždět cyklisty ve vzdálenosti 1,5 metru, většina řidičů z toho radost neměla. Psali jsme, že u silnic, na kterých je nejvyšší povolená rychlost maximálně 30 km/h, musí být vzdálenost auta a jízdního kola nejméně metr. Podle šoférů se to ale ně vždy na užší silnici dá zvládnout. O pravidlech, které musí cyklisté dodržovat, jste vás na Událostech247 v minulosti informovali.

Málem mi přejeli psa, říká žena

Problémem mohou být i cyklisté, kterým města povolila vjezd do centra. Například v Brně mohou jezdit na kolech a koloběžkách po centrálním Náměstí svobody, kam přitom kvůli nové vyhlášce nesmějí ani taxíky. Pro některé obyvatele je to obtěžující, protože někdy je obtížné se rychle jedoucímu cyklistovi vyhnout. „To je pravda, oni jezdí jak blázni a jednou mi málem přejeli psa,“ popisuje Událostem247 paní Dana z Brna.

Scénář, po kterém řidiči dlouho žadoní: Cyklisté dostanou SPZ, absolvují cykloškolu a zaplatí si povinné ručení, pokuty nevyjímaje

V pořádku není ani jízda na kole po chodníku. Cyklista v tomto případě totiž ohrožuje sebe i chodce, jak upozornil web Český rozhlas. Jiní účastníci provozu na pozemních komunikacích než chodci nesmějí chodníky nebo stezky pro chodce vůbec využívat. V případě, že zákon poruší, jim hrozí pokuta ve výši až 1 500 korun. Po chodníku mohou jezdit jen děti do 10 let. Někteří cyklisté však bohužel porušují i další stanovená pravidla, a to při jízdě na silnici.

Pravidla nerespektuje spousta cyklistů

Policisté evidují případy, kdy cyklisté nejezdí za sebou a nedávají ani znamení o změně směru jízdy. Snadno se tak stane, že řidič o tom, že chce cyklista odbočit nemá ani tušení a neštěstí je na světě. Častým prohřeškem je i to, že na křižovatce se světelným značením, na které by se měli řídit signály pro řidiče, cyklisté najedou na chodník, po něm křižovatku objedou a za semaforem se vrátí zpět na silnici, píše dále web.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Cyklistika je v Česku velice oblíbená

Na většině křižovatek se semafory svítí řidičům zelená déle než chodcům. Pokud tedy cyklista pojede po silnici spolu s auty, bude mít na průjezd křižovatkou více času, píše web Roadcycling. Stávat by se nemělo ani to, že někteří cyklisté přejíždějí přechody pro chodce, i když správně by na nich měli z kola sesednout a po přechodu ho převést. Pokud jde o přejezd pro cyklisty, je komunikace označena piktogramem „Dej přednost v jízdě“.

Jaké máte zkušenosti s cyklisti na silnicích? Napište nám to dole v diskuzi pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články