Všemi milovaná potravina najednou brutálně zdražila. Ještě je čas udělat si levné zásoby. Kdo to neudělá, ten se v obchodě nedoplatí

V dnešní době, kdy letí ceny potravin strmě nahoru, se vyplatí udělat si zásoby na několik týdnů dopředu.

i Zdroj fotografie: Enriquecornejo / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Pokud máte rádi pomerančový džus, měli byste počítat s tím, že si za něj v následujících měsících pořádně připlatíte. Kvůli špatnému počasí na Floridě, v Brazílii a Mexiku totiž cena tohoto nápoje vystřelila do rekordních výšin. Právě tyto oblasti jsou jeho největšími producenty na světě, a proto jeho cena na burze letos poskočila o vyšší desítky procent. Upozornil na to web Novinky.

Nižší úroda, vyšší cena

Za poslední dva roky se cena pomerančového džusu zvedla dokonce o více než 300 procent. Podle odborníků navíc v nejbližší době žádné zlepšení nehrozí. Na Floridě by letošní úroda citrusů mohla být nejmenší od roku 1928. Jak píše týdeník Hrot, očekává se sklizeň osmnácti milionů beden, zatímco v nejlepších sezonách devadesátých let a na přelomu tisíciletí měly roční sklizně okolo 250 milionů beden. 

iZdroj fotografie: Monica Kaneko / Creative Commons / CC BY-SA
Džus má v oblibě řada Čechů

V loňském roce také Floridu zasáhly hurikány Irma a Ian, nečekané lednové mrazy a šíření bakteriální nákazy přenášené hmyzem zvané asijský citrusový psyllid, která způsobuje zelenání citrusů, píší dále Novinky. I když se odborníci snaží nákazu způsobující zelenání citrusů vyřešit, žádná rostlinná léčiva ani výsadby různých odrůd nebo úpravy genů však zatím nezabraly. 

Džus jako elixír zdraví

Ceny pomerančového džusu však závisí také na poptávce spotřebitelů, nejen na nabídce, protože spotřeba pomerančové šťávy od krátkého nárůstu spotřeby během pandemie covidu klesla, popisuje web Epochtimes. V českých obchodech koupíte litr pomerančového džusu v ceně od 30 do 50 korun, záleží také na výrobci. „Ovocné džusy máme rádi, snažím se dělat dětem čerstvé z pomerančů, ale kupujeme samozřejmě i klasické v krabici či lahvi. Nekupuji je však tak často, aby mě i vyšší cena odradila,“ řekla Událostem247 paní Majka z Brna.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Cena ovoce a zeleniny obecně v poslední době trhá rekordy

Samotné pomeranče jsou bohaté na vitamíny skupiny A, B a C. Obsahují také kyselinu listovou a látky jako vápník, měď, draslík, železo a zinek. Díky vysokému podílu vlákniny zabraňují pomeranče zácpě. Jejich pravidelná konzumace také posiluje imunitní systém a zajišťuje pomalejší stárnutí buněk, popisuje web Fit-day. Právě v nastávajícím období chřipek a angín se proto určitě vyplatí udělat si zásoby a toto zdravé ovoce konzumovat v pevné i tekuté formě.

Kupujete si domů pomerančový džus? Podělte se o to s námi dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články