Za instalaci státní mobilní aplikace dostanou lidé 5 000 Kč

Někteří lidé mohou od státu dostat 5 tisíc korun v podobě určitých kreditů na kulturu, se kterými mohou naložit tak, jak se jim zrovna zlíbí.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Koncert, kino, návštěva muzea nebo divadelní představení: Už od 14. června dostává určitá skupina lidí částku rovnající se 200 eurům, tedy v přepočtu necelých 5 000 korun. Aby mohli lidé sumu využít, stačí si stáhnout speciální aplikaci a splnit jednu klíčovou podmínku.

200 eur do kapsy? Ne tak docela

Německá vláda chce, aby mladí lidé více než kdy dřív objevovali kulturu a historii své země. Tamní vláda se proto rozhodla zavést program s názvem Kulturpass (v překladu kulturní pas). „Kulturní pas“ nabízí jednorázový příspěvek zmíněných 200 eur, který německý stát poskytuje lidem, kteří v letošním roce oslaví své 18. narozeniny. Aby mohli mladí lidé tyto peníze na kulturu využít, musí se přihlásit do německé státní aplikace. O příspěvku informoval německý server Chip.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze nedostanou lidé přímo do kapsy, ale ve formě kreditů, které mohou využít nejenom na různé kulturní akce

Po úspěšné registraci mohou mladí lidé utratit zmíněných 200 eur na různé kulturní akce. Nabídka v aplikaci je přitom relativně široká. Nabízí kina, koncerty, divadla, ale i koupi různých titulů knih nebo hudebních nástrojů. Zahrnuty v tom jsou i vstupenky do muzeí a na různé výstavy. Momentálně je v státní aplikaci registrováno a vedeno přibližně 7 tisíc lidí.

Týká se to i Čechů?

Na projekt na podporu kultury vyčlenila německá vláda celkem 100 milionů eur, v přepočtu necelých 2,5 miliardy korun. Úspěšnost projektu vyhodnotí podle serveru Chip vládní poradci na konci roku. Pokud se dočká úspěchu, může být v budoucnu uplatněno i mládeží ve věku 15-17 let.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Mladým lidem si stačí aplikaci stáhnout, registrovat se a zmíněné kredity by jim měly obratem dorazit na jejich osobní účet v mobilní aplikaci

Ačkoliv nic podobného v Česku nemáme, pro některé Čechy může mít tato novinka německé vlády využití. Na území Německa totiž žije podle aktuálních dat českého ministerstva zahraničí přibližně 50 tisíc Čechů. Někteří z nich tak mohou mít jistě nárok na necelých 5 tisíc korun, které mohou využít na vybrané kulturní akce.

Zdroj: Chip, MZV ČR

Uvítali byste podobnou aplikaci i v Česku? Dejte nám to vědět dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články