Představte si, že normálně pracujete, a následně vám někdo řekne, že tím porušujete zákon. Ano, i to se může stát.
Nedávno jsme psali o tom, že mnoho Čechů v brzké době může přijít o svou práci. To ale není všechno, některým za práci dokonce hrozí tvrdý trest. V České republice se totiž dlouhodobě potýkáme s určitým problémem, který ovlivňuje fungování pracovního trhu. Mnoho lidí místo klasického zaměstnání volí cestu podnikání na živnostenský list. To má samozřejmě pro náš stát vážné důsledky. Podle webu Novinky existuje spousta živnostníků, kteří spadají do takzvaného švarcsystému.
Na některé čeká trest
Živnostníci pro stát znamenají problém. Podnikatelé totiž platí výrazně nižší daně a odvody, což se pochopitelně dotýká veřejných financí. Někteří z nich spadají do takzvaného švarcsystému – modelu, který je zákonem zakázaný. I přesto však inspektorát v tomto případě zasahuje jen zřídka, díky čemuž se celý systém posouvá do šedé ekonomiky. Existují dokonce společnosti, které na celém švarcsystému zakládají svůj byznys.
Švarcsystém, pojmenovaný po Miroslavu Švarcovi, který jej v 90. letech začal využívat, funguje následovně: namísto toho, aby firma zaměstnala pracovníky, využívá formálního smluvního vztahu. Živnostník sám za sebe odvádí zdravotní, sociální i daňové odvody, a firma tak snižuje své náklady. Tohoto systému podle průzkumu využívá několik stovek tisíc lidí. Kdyby do systému stát zasáhl, spousta firem by kvůli přechodu na klasické zaměstnávání nepřežila.
Lidé pracují i načerno
Spousta lidí dokonce pracuje načerno, což s sebou přináší mnoho problémů. Neodvádějí žádné daně ani pojistné. Práce bez registrace na první pohled přináší mnoho výhod, ve skutečnosti však bez zdravotního a sociálního zabezpečení přichází člověk vykonávající tuto práci o důchod. Často se tito lidé mohou ocitnout v těžké finanční situaci, ve které jim následně stát musí vyplácet dávky, čímž přichází o peníze a výrazně se tak snižují veřejné rozpočty.
Ministerstvo práce se momentálně chystá zasáhnout a zpřísnit pravidla. Chce připravit veřejný seznam firem, které zaměstnávají své zaměstnance načerno. Dalším opatřením pak bude navýšení počtu kontrol a státní inspekce má provést až 20 tisíc inspekcí ročně. Tato opatření mají za cíl přinést větší transparentnost a spravedlnost do pracovního trhu, přičemž se očekává, že férové firmy získají konkurenční výhodu.