Máte na autě tyhle pneumatiky? Policie vám na místě vezme řidičák a vyfasujete pokutu 10 000Kč

O letních prázdninách začaly po celé republice policejní akce. Kontroly se zaměří nejen na dodržování rychlosti, ale také třeba na stav pneumatik.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

S příchodem letních prázdnin se většina lidí těší na odpočinek a na dovolenou. S tímto obdobím však přichází také vyšší riziko dopravních nehod. Policie proto, stejně jako každý rok, zahájila prázdninové kontroly na silnicích, aby zajistila bezpečnost všech účastníků silničního provozu. Jak připomíná web ČT24, loni zahynulo v červenci a srpnu na silnicích v Česku 74 lidí.

Pokuta až 10 tisíc a zákaz řízení

V průběhu celých prázdnin proběhne několik dopravně bezpečnostních akcí či opatření, které se budou zaměřovat na nejzávažnější a nejtragičtější příčiny dopravních nehod,“ uvedl ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Zvýšené kontroly na hlavních tazích mohou lidé očekávat například všechny pátky v červenci a také v posledních dvou týdnech v srpnu, píše dále ČT24. Nejčastější příčinou dopravních nehod je podle policie nepřiměřená rychlost.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nejčastější příčinou nehod je nedodržení stanovené rychlosti

Policisté však budou kontrolovat také technický stav vozidel. Jak upozornil web AutoŽivě, řidiči by se proto měli zaměřit také na to, v jakém stavu mají pneumatiky na autě. Pokud jsou jen lehce sjeté, může policie udělit pokutu ve výši až 2 000 korun na místě. Pokud by stav pneumatik byl natolik špatný, že by ohrožoval bezpečnost provozu, může policista udělit zákaz řízení na 6 až 12 měsíců a pokutu ve výši 10 tisíc korun. Policie by vám v takovém případě vzala řidičák přímo na místě.

Jak poznat sjeté pneumatiky

Hloubku dezénu a tedy i sjeté pneumatiky může řidič celkem spolehlivě zkontrolovat pomocí gumové destičky, která je umístěna na dně podélných drážek. U letních pneumatik je tato destička tlustá 1,6 mm, což odpovídá minimální hloubce dezénu. Píše o tom web Pneuboss. Někteří prémioví výrobci také začali vybavovat pneumatiky tzv. indikátorem opotřebení, který bývá označován písmeny TWI. Na běhounu však mohou být také vyražená čísla, která indikují stupeň opotřebení, píše dále Pneuboss. 

iZdroj fotografie: Bazi / Creative Commons / CC-BY-SA
Řidiči by si měli před tím, než vyrazí na dovolenou zkontrolovat pneumatiky na svém autě

Na sjetí gum si dávám pozor, protože mám celoroční pneumatiky. Právě minulý rok se mi stalo, že mně zastavili a vzorek jen těsně nevyhovoval. Naštěstí na mně policisté byli hodní a vyřešili jsme to jen domluvou,“ popsal Událostem247 Josef Horák z Brna. Web Portál řidiče připomíná, že na sjetých pláštích se prodlužuje brzdná dráha, odvádí se špatně voda z pod pneumatik a v neposlední řadě s takovými pneumatikami řidič neprojde ani technickou kontrolou.

Kontrolujete si pravidelně stav pneumatik na vašem voze? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články