Za věci budeme platit našim telefonním číslem: Peněžení transakce v Česku se změní k nepoznání. 30. října 2023 to všechno začne

Banky v Česku mají povolení ke spuštění takzvaných plateb na kontakt. Dlouho připravovaná novinka začne platit už za pár týdnů.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Posílání peněz bude už brzy jednodušší. Místo čísla bankovního účtu totiž postačí, když zadáte číslo svého mobilu. Nový systém může odstartovat už 30. října. Psal o tom web Peníze. Místo vypisování čísla bankovního účtu bude k poslání peněz stačit, abyste znali číslo mobilního telefonu příjemce.

Platby jednoduché i pro seniory?

V budoucnu by se nový systém mohl rozšířit ještě o další možné kontakty, například e-mailové adresy. Ze začátku se však počítá jen s číslem mobilu. Novinku by už na podzim rády nabídly všechny větší banky, které v Česku působí. Například Česká spořitelna, ČSOB, Raiffeisenbank, Komerční banka, Air Bank, Fio banka, Moneta nebo UniCredit, vypočítává web iDnes.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Nově budou moci od konce října zákazníci bank moci platit pouze pomoci telefonního čísla

​„Určitě by to mohlo pomoci i seniorům, pro které internetové bankovnictví může vypadat složitě. Když zadají pouze své telefonní číslo nebo telefonní číslo někoho, komu chtějí poslat peníze, mohlo by to celý proces usnadnit,“ uvedl pro web TN už dříve mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša. „Tak to si nedovedu představit, že je to jednodušší, pro mě je lepší zajít si do banky, s těmi chytrými technologiemi neumím,“ řekla Událostem247 Jarmila Hošková z Brna, které je 65 let.

Jak to funguje

Provedení platby i bez znalosti čísla účtu příjemce umožní registr čísel účtů spárovaných s mobilními čísly jejich majitelů. Banka odesílatele se po zadání platby s registrem spojí a na základě telefonního čísla příjemce získá číslo jeho bankovního účtu, na který platbu odešle. Psal o tom web Skip Pay. Autoři projektu uvedli, že se inspirovali v zemích, kde už platba pomocí telefonního čísla funguje, například v USA, Lotyšsku nebo na Slovensku. 

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Posílání peněz by se mělo díky takovému kroku ještě více zjednodušit

Pokud máte účet ve více bankách, případně více účtů v jedné bance, s telefonním číslem budete moci spárovat pouze jeden z nich. Platbu na kontakt bude možné odeslat pouze v korunách a z běžného korunového účtu. Maximální výše jedné takové platby bude jen 5 000 korun. Tento strop už dříve uvedly ve svých obchodních podmínkách ČSOB nebo Raiffeisenbank. Jednotlivé banky si přitom mohou maximální výši odchozích plateb na kontakt snížit i pod tento limit, dodává web Peníze.

Co si o tom myslíte vy? Budete něco takového využívat? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články