Za vlastnění některých typů vozů vám sama automobilka vrátí 15 % z původní ceny auta. Máte na peníze nárok i vy?

Majitelé některých aut se možná dočkají příjemného přilepšení. Automobilka, která jejich vůz vyrobila, jim může vyplatit desetitisíce korun.

i Zdroj fotografie: Jiří Sedláček / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Lidé jsou zvyklí, že když si koupí nový automobil, musí do něj neustále vkládat další peníze. Platit je potřeba náklady na pojištění, pohonné hmoty, pravidelné technické kontroly či nutné opravy. Na majitele některých vozů však čeká příjemné překvapení. Jejich auto jim totiž pro jednou nějaké peníze i vydělá. Nárok na tento příspěvek přitom může mít řada lidí, aniž by o tom mnozí z nich vůbec věděli.

Kterých automobilů se výhoda týká

Majitelé některých vozů firem Volkswagen či Mercedes se mohou těšit na příjemné přilepšení. Důvodem jsou podvody s emisemi u spalovacích motorů, které tyto automobilky na nic netušící zákazníky ušily. Celá záležitost se však provalila a nyní německé soudy rozhodly, že koncern musí poškozeným lidem škodu kompenzovat. Za vlastnění některých typů vozů tak lidem v Německu automobilka vrátí 5 až 15 procent z původní ceny auta, píše web Autoživě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lidé mohou díky kauze Dieselgate teoreticky získat zpětně až 15 % z původní ceny auta

Vleklý spor je známý pod označením Dieselgate. Spočívá v tom, že automobilka do vozů vkládala nelegální softwary pro manipulaci s emisemi. Jak uvádí web AutoRevue, tajný software automobilka implementovala do motorů 1.2 TDI CR, 1.6 TDI CR a 2.0 TDI CR. Problém se tak týká aut vyrobených v letech 2009 až 2014. To dokazuje, že se jedná o kauzu skutečně gigantických rozměrů. V případě, že k výplatám náhrad dojde, tak automobilka přijde o miliony eur.

České řidiče zatím přilepšení nečeká

Majitelé aut Volkswagen a Škoda Auto koncern žalovali i v Česku. Více než 7 tisíc poškozených řidičů však se svou žalobou neupělo, informuje web Seznam Zprávy. Jejich žádost o kompenzace, které měly celkově přesáhnout 1,5 miliardy korun, v únoru zamítl soud v Mladé Boleslavi. To však zdaleka nemusí být konec. Jde totiž o první rozhodnutí a dá se proto očekávat, že se majitelé aut budou chtít odvolat.

Volkswagen kvůli elektromobilitě možná propustí až 30 tisíc zaměstnanců. Šéfovi společnosti hrozí odvolání

Nedávno navíc v kauze došlo také k dalšímu soudnímu rozhodnutí. Jak informoval web iRozhlas, za podíl na podvodech byl v Německu odsouzen Rupert Stadler, bývalý šéf automobilky Audi která rovněž spadá do koncernu Volkswagen Group. Konkrétně ho soud potrestal podmíněným trestem vězení na 21 měsíců. Kromě toho čelí Volkswagen také dalším problémům. Jak v minulosti informovaly Události247, kvůli tlaku na přechod na elektromobilitu by německá automobilka mohla ve velkém propouštět své zaměstnance.

Vlastníte auto značky Volkswagen či Škoda? Podělte se s námi o své zkušenosti s vašimi vozy dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články